Nowy numer 24/2021 Archiwum

Już wkrótce Międzynarodowy Turniej w Piłce Nożnej Ulicznej Osób Bezdomnych

Koło Wrocławskie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta zaprasza na Międzynarodowy Turniej w Piłce Nożnej Ulicznej Osób Bezdomnych. Sportowa impreza odbędzie się we Wrocławiu 13 i 14 lipca.

Uroczyste otwarcie zaplanowano 13 lipca o 12.00 na pl. Solnym.

Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Wrocławskie jest współorganizatorem turnieju już od 11 lat. A wszystko dzięki pasji kierownika Noclegowni św. Brata Alberta Macieja Gudry. W tych dwudniowych zawodach bierze udział kilkanaście drużyn - kobiecych i męskich.

- Do udziału w rozgrywkach od samego początku zapraszamy naszych przyjaciół z różnych krajów Europy - wyjaśniają organizatorzy. - W czasie zawodów rozegramy ok. 60 spotkań. Każde z nich trwa 14 minut. W meczu gra 4 zawodników - trzech z pola i bramkarz. Międzynarodowy charakter imprezy widoczny jest także wśród sędziów. Są wśród nich m.in. Ian McGill - szef sędziów Homeless World Cup (HWC), Paul Nagtegaal - zawodowy sędzia Homeless World Cup, Łukasz Araszkiewicz - sędzia pierwszoligowy, Paweł Gałecki - wrocławski sędzia piłkarski, Mateusz Tarnowy oraz Mikołaj Opic - sędziowie z Poznania.

W turnieju męskim zagrają reprezentacje: Polski, Rosji, Litwy, Węgier, Austrii, Niemiec, Czech, Francji, Kirgistanu, mistrz Polski Brat Albert Wrocław, wicemistrz Hostel Dębowiec, OTU Ciborz, Przyjaciele. Natomiast w turnieju kobiecym wystąpią reprezentacje Austrii i Węgier, drużyny Brata Alberta, Przyjaciółek i gościnnie drużyny Bielawianki Bielawa i Grom Czacz.

- Powodzenie naszego przedsięwzięcia jest wynikiem zaangażowania mieszkańców placówek Wrocławskiego Koła TPBA, którzy na tyle uporali się ze swoją trudną przeszłością, aby uczestniczyć w turniejach w roli zawodników i wolontariuszy oraz brać czynny udział w przygotowaniach do mistrzostw. Do sukcesu przyczyniają się również pracownicy, wolontariusze, sponsorzy i miasto Wrocław, które udostępnia nam teren na pl. Solnym - mówi M. Gudra.

Wszyscy uczestnicy mistrzostw otrzymają pamiątkowe medale, każda z drużyn - pamiątkowy puchar. Poza celem sportowym, jakim jest wyłonienie zwycięzcy, ważny jest też inny aspekt: aktywizacja społeczna osób zagrożonych bądź wykluczonych społecznie, z naciskiem na osoby bezdomne i uzależnione od alkoholu czy narkotyków.

- Jak pokazuje doświadczenie, piłka nożna uliczna jest doskonałym wsparciem w procesie wychodzenia z uzależnień czy bezdomności. Zawodnicy biorący udział w rozgrywkach uczą się, jak w sposób konstruktywny spędzać czas wolny. Motywacja do uprawiania sportu i podejmowania rywalizacji sportowej skutecznie przenosi się na walkę o cele życiowe. A dzięki uczestnictwu w turnieju zaangażowane w niego osoby stają się częścią drużyny, przez co zmniejsza się ich poczucie izolacji społecznej. Stanowią dla siebie grupę wsparcia, niwelując poczucie odrzucenia i osamotnienia. W wyniku procesu przygotowawczego do turnieju (treningi, zgrupowania, udział w turniejach krajowych etc.) rośnie świadomość i potrzeba higienicznego trybu życia - wolnego od nałogów, z dbałością o kulturę fizyczną i umysłową. Zmniejsza się przez to ryzyko zachowań aspołecznych czy patologicznych - podkreśla M. Gudra.

W tym roku organizatorzy zapewnią dodatkowe atrakcje. Dla zawodników będzie to strefa chilloutu, z której będą mogli korzystać w czasie przerw między meczami. Dla mieszkańców Wrocławia oraz gości, którzy odwiedzą nasze miasto w tym czasie, oprócz emocji dostarczonych przez zawodników w trakcie rozgrywek będzie przygotowana specjalna przestrzeń do zabawy dla najmłodszych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama