Nowy numer 15/2020 Archiwum

Dzień walki i męczeństwa w Węgrach

Wojewódzkie obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej odbędą się 12 lipca w Węgrach. Zapraszają wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, wójt Gminy Żórawina Jan Żukowski, wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Uroczystości rozpoczną się o 10.00 Mszą św. w kościele św. Jadwigi w Węgrach. O 11.00 odbędą się obchody pod pomnikiem Wincentego Witosa.

W programie ceremonii zaplanowano między innymi złożenie wieńców pod pomnikiem Wincentego Witosa oraz zakopanie listu intencyjnego dotyczącego budowy „Pomnika Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej”, którego uroczyste odsłonięcie nastąpi za rok w obecności Prezydenta RP.

W wydarzeniu będą brały udział delegacje służb mundurowych a oprawę muzyczną zapewni orkiestra "Hanys Band".

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej to święto państwowe, ustanowione 29 września 2017 r., obchodzone 12 lipca, w rocznicę pacyfikacji Michniowa. Jest ono hołdem złożonym mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę podczas II wojny światowej, za wspieranie polskiej partyzantki, włączanie się w działania konspiracyjne oraz pomoc, jakiej polska wieś udzielała osobom ukrywającym się przed prześladowaniami - uchodźcom wojennym, żołnierzom wojska polskiego, jak też zwykłym Polakom, którzy mogli w tragicznych czasach wojennej zawieruchy zaopatrzyć się w żywność.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama