Nowy numer 04/2020 Archiwum

Prace konserwatorskie w prezbiterium katedry

Wielkie rusztowania wypełniły prezbiterium wrocławskiej katedry. Podjęte prace wpisane są w przygotowania do powrotu na pierwotne miejsce srebrnego ołtarza bp. Andreasa Jerina.

 

– Prawdopodobnie prace potrwają do końca roku – mówi ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz katedry. – Zanim ołtarz bp. Jerina powróci do katedry, trzeba odpowiednio przygotować wnętrze prezbiterium. Obecnie znajdujący się w katedrze ołtarz zostanie przeniesiony do górnego kościoła św. Krzyża. Z kolei obecny główny ołtarz tamtej świątyni znajdzie się na razie w jej nawie bocznej.

– Prowadzimy kompleksowe prace konserwatorskie ścian, sklepienia świątyni, elementów kamiennego wystroju architektonicznego; przeprowadzamy oczyszczanie, odgrzybianie – mówi Krzysztof Stawowski z pracowni Rodonit. Jak wyjaśnia, prezbiterium ma wysokość ok. 22 metrów; jest szerokie na 8,5 metra, głębokie na 12 metrów (cała katedra ma 100 m).

Nadzór budowlany sprawuje Maciej Małachowicz, konserwatorski – Sonia Stawowska.

Prace konserwatorskie w prezbiterium katedry   Prezbiterium jest wysokie (od podłogi do zworników) na 22 metry. Agata Combik /Foto Gość

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama