Nowy numer 48/2020 Archiwum

Prace konserwatorskie w prezbiterium katedry

Wielkie rusztowania wypełniły prezbiterium wrocławskiej katedry. Podjęte prace wpisane są w przygotowania do powrotu na pierwotne miejsce srebrnego ołtarza bp. Andreasa Jerina.

 

– Prawdopodobnie prace potrwają do końca roku – mówi ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz katedry. – Zanim ołtarz bp. Jerina powróci do katedry, trzeba odpowiednio przygotować wnętrze prezbiterium. Obecnie znajdujący się w katedrze ołtarz zostanie przeniesiony do górnego kościoła św. Krzyża. Z kolei obecny główny ołtarz tamtej świątyni znajdzie się na razie w jej nawie bocznej.

– Prowadzimy kompleksowe prace konserwatorskie ścian, sklepienia świątyni, elementów kamiennego wystroju architektonicznego; przeprowadzamy oczyszczanie, odgrzybianie – mówi Krzysztof Stawowski z pracowni Rodonit. Jak wyjaśnia, prezbiterium ma wysokość ok. 22 metrów; jest szerokie na 8,5 metra, głębokie na 12 metrów (cała katedra ma 100 m).

Nadzór budowlany sprawuje Maciej Małachowicz, konserwatorski – Sonia Stawowska.

Prace konserwatorskie w prezbiterium katedry   Prezbiterium jest wysokie (od podłogi do zworników) na 22 metry. Agata Combik /Foto Gość

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama