Nowy numer 13/2024 Archiwum

Powstaje nowa grupa na Pieszej Pielgrzymce Wrocławskiej

Może to coś właśnie dla ciebie? Na pokładzie Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej witamy grupę nr 22, którą po raz pierwszy na Jasna Górę poprowadzi s. M. Samuela Brodacka OSF.

Geneza tego pomysłu sięga czasu pięć lat wstecz, gdy w domu zakonnym sióstr franciszkanek szpitalnych zostały zorganizowane dni skupienia w formie lectio divina. 2 lata temu zakonnice wyszły z kolejną inicjatywą: sesji weekendowych z lectio divina.

- I w końcu pojawiło się takie natchnienie, by w Pieszej Pielgrzymce Wrocławskiej mogła powstać grupa, która wędrując na Jasną Górę będzie się zajmować słowem bożym  przez wielowiekową metodę lectio divina, czyli: czytanie, medytacja, modlitwa i kontemplacja - wyjaśnia s. Samuela.

Podkreśla, że grupa będzie miała charakter spokojny, praktykując dużo modlitwy w ciszy. Tak naprawdę to nie jest pierwszy raz, kiedy "dwudziestkadwójka" wyrusza na pieszy szlak pielgrzymi. Swoją premierę (jednodniową) miała na ostatniej pieszej pielgrzymce z Wrocławia do Trzebnicy.

- W sercu pojawiło się wiele pytań, jak to wyszło. Czy udało się w tej drodze zachować wierność trwania przy słowie Bożym? Czy dostosowaliśmy się do warunków tej wędrówki jednocześnie utrzymując troskę serca do pielęgnowania słowa Bożego? Po jakimś czasie pojawiły się jednak świadectwa uczestników, że wędrówka do grobu św. Jadwigi z Pismem Świętym była bardzo owocna, ponieważ to Słowo w pątnikach w działało, pracowało. Oni tego poszukiwali, by móc się wyciszyć - opowiada franciszkanka szpitalna.

Grupa ma przygotowane już fragmenty Pisma Świętego, które będzie analizować i nad którymi będzie medytować każdego dnia pielgrzymki. Każdy uczestnik otrzyma specjalną broszurkę z czytaniami.

- Tam znajdą się wybrane teksty biblijne. Kto chce, może zabrać ze sobą Pismo Święte, ale nie jest to obowiązkowe - przekazuje s. Samuela.

Konferencje w czasie drogi będą swoistymi wprowadzeniami do czytania Biblii. Z grupą wędrować będzie franciszkanin o. Wit Michał Bołd OFM.

- Nie tworzymy specjalnej sekcji muzycznej, tak jak inni, bo będziemy się modlić po drodze śpiewem, ale kanonami Taizé, które także znajdą się w pielgrzymkowej broszurze. Zapraszam wszystkich, szczególnie tych, którzy chcą poznać lepiej Słowo Boże, rozkochać się w nim, nauczyć się nim modlić, poznać je - zachęca przewodnik grupy 22.

Jak podkreśla, nie trzeba mieć doświadczenia w analizowaniu Biblii czy konkretnej wiedzy o Piśmie Świętym. Nowa inicjatywa pielgrzymkowa nie ma na celu zebrać ludzi, którzy znajdą Biblię od deski do deski. Wręcz przeciwnie. Ta grupa jest dla wszystkich, którzy czują potrzebę serca, by w drodze do Maryi karmić się słowem Boga.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy