W Szklarskiej Porębie młodzież z Dolnego Śląska uczestniczy w rekolekcjach Oazy Nowej Drogi II stopnia. Co robią u stóp Karkonoszy?
Taką formę wakacyjnego wypoczynku połączonego z ewangelizacją wybrało 29 osób. Są oni pod opieką dwóch księży i siedmiu animatorów - trzech kleryków i czterech świeckich osób. Oaza Nowej Drogi II stopnia koncentruje uwagę uczestników na relacjach międzyosobowych, stanowiących ważny i nieodłączny aspekt życia każdego człowieka.
W 15-dniowych rekolekcjach uczestniczy nie tylko młodzież z regionu Wrocławia, ale również Polacy mieszkający na co dzień w Niemczech i we Francji.
- Pojechaliśmy, by ożywić i wzmocnić naszą wiarę, ale także dobrze się bawić. Każdy dzień jest związany z tajemnicą Różańca Świętego - mówi ks. Kamil Cieliński.
- II stopień formacji oazowej polega na odkrywaniu Pana Boga w codzienności i z pomocą świętych patronów. W Szklarskiej Porębie towarzyszą nam m.in. św. Maksymilian Kolbe, poznańska piątka, św. Paweł, św. Monika, czy św. Andrzej Bobola - wymienia ks. Wojciech Antosik.
Założeniem tego typu wyjazdu jest wprowadzanie młodzieży w pełnię życia chrześcijańskiego, zdobywanie sprawności, poruszenie różnych ciekawych zagadnień związanych z wiarą np. jak aktywnie włączać się w liturgię Kościoła, jak się modlić, jak rozważać Pismo Święte?
- Prowadzimy tu szkołę śpiewu, szkołę liturgii, rozważania słowa Bożego w grupach dzielenia, poznajemy historie i postawy świętych. Centrum każdego dnia stanowi oczywiście Eucharystia, w którą młodzież aktywnie się angażuje np. chłopcy tworzą służbę liturgiczną - opowiada kleryk IV roku Jakub Wiechnik.
Każdego wieczoru organizowany jest tzw. „pogodny wieczór”, który na rekolekcjach oazowych bardzo lubił św. Jan Paweł II. To wspólne gry i zabawy. Uczestnicy zostali podzieleni na sześć grup i każda ma swojego animatora. Grupy te pełnią różnego rodzaju dyżury.
- Staramy się także odzwyczajać młodzież od zaglądania w telefon. Używają go tylko w czasie wolnym. Kierunkujemy ich na rozmowę i spędzanie dnia z rówieśnikami, a nie z elektroniką - podkreśla kl. Jakub.
Podczas 15 dni w Szklarskiej Porębie młodzi przechodzą różnego rodzaju warsztaty poznawania siebie, swoich mocnych i słabych stron, a kapłani i animatorzy zapoznają ich z szeroką gamą modlitw Kościoła.
- Wprowadzamy ich i odkrywamy przed nimi różne formy modlitwy, aby każdy w przyszłości mógł wybrać swój kierunek formacji - dodaje ks. Cieliński.