Nowy numer 03/2020 Archiwum

Krew bardzo potrzebna

Okres urlopowy to tradycyjnie czas zwiększonego zapotrzebowania na krew i zmniejszonej aktywności stałych donatorów. To też doskonały moment, by dołączyć do grona krwiodawców. Zachęcamy razem z RCKiK.

W czasie urlopowym liczba krwiodawców spada o połowę. To dość szybko odbija się na zapasach krwi i jej składników. - Wyjeżdżają studenci i uczniowie, nasi stali krwiodawcy również częściej są poza swoim miejscem zamieszkania. To wszystko sprawia, że pustoszeją również nasze korytarze - wyjaśnia Adrianna Franc, zastępca kierownika Działu Metodyczno-Organizacyjnego i Promocji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

W tej chwili najbardziej potrzebna jest krew grup Rh ujemnych: 0 Rh-, ARh-, B Rh-, AB Rh-. Mile widziani są jednak wszyscy dawcy, również grup dodatnich. Bieżące stany krwi można śledzić na stronie www.rckik.wroclaw.pl.

Jak zaznaczają pracownicy RCKiK, krwi niestety nie można długo magazynować i pobrany koncentrat krwinek czerwonych może być przetoczony pacjentowi tylko przez 42 dni od pobrania, a koncentrat krwinek płytkowych ma termin ważności jedynie 5 dni. Stąd tak ważne jest regularne zgłaszanie się osób do oddawania krwi i pozyskiwanie nowych krwiodawców. 

Przypominamy, że krwiodawcą może być osoba w wieku 18-65 lat, ciesząca się ogólnie dobrym stanem zdrowia. Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi, musi być zdrowy, wypoczęty, po lekkostrawnym posiłku (w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów). Należy też pamiętać o zabraniu ze sobą dokumentu tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL.

Chętni mogą zgłosić się do RCKiK przy ul. Czerwonego Krzyża we Wrocławiu lub oddziałów terenowych w Głogowie, Legnicy i Lubinie. Na stronie internetowej można też znaleźć harmonogram akcji wyjazdowych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama