Nowy numer 34/2019 Archiwum

W walce o płodność

W 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką we Wrocławiu utworzony został referencyjny ośrodek leczenia niepłodności. Dzięki spójnym działaniom diagnostycznym i nowoczesnemu sprzętowi chirurgicznemu wiele kobiet zostanie wyleczonych.

Umowę przekazania 3,5 miliona złotych podpisali Zbigniew Król, wiceminister zdrowia oraz płk dr n. med. Wojciech Tański, komendant placówki. Płk. Tański zaznaczył, że dzięki dofinansowaniu do realizacji programu szpital będzie mógł skutecznie pomagać pacjentkom, które borykają się z problemem niepłodności.

Minister Król podkreślił, że wrocławski szpital został wybrany w ramach "Programu kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce" jako jeden z ośrodków referencyjnych leczenia niepłodności realizowanego ze środków unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko (1 mln zł) oraz Ministerstwa Zdrowia.

Zaznaczył, że celem programu jest zwiększenie dostępności do wysokiej jakości świadczeń z zakresu diagnostyki i leczenia niepłodności. Z programu mogą skorzystać małżeństwa i osoby we wspólnym pożyciu, u których występuje problem niepłodności, a także u których wcześniej niepłodność nie była zdiagnozowana.

Na co zostaną przeznaczone środki? Doposażony zostanie Kliniczny Oddział Ginekologii Onkologicznej. Jego kierownik, dr n. med. Jarosław Pająk, podkreśla, że będzie to najnowocześniejszy sprzęt laparoskopowy, narzędzi medycznych, ultrasonografów oraz innych urządzeń, które pozwalają na dobre i precyzyjne leczenie czynnika żeńskiego niepłodności, szczególnie tych, które można leczyć chirurgicznie. - Nie wszystko jest możliwe, ale w dzisiejszych czasach mamy do czynienia z epidemią endometriozy. Można ją skutecznie leczyć, a na to potrzebne są pieniądze. Szacuje się, że w przypadku czynnika żeńskiego przyczyną niepłodności w aż 60 proc. jest właśnie endometrioza - zaznacza.

Jak zaznacza dr Pająk, sprzęt jest już wykorzystywany. Trwają też negocjacje z Narodowym Funduszem Zdrowia dotyczące zwiększenia kontraktów na leczenia tak, by jak najwięcej kobiet mogło skorzystać z pomocy.

Wrocławski ośrodek jest jednym z kilku w całym kraju, który oferuje kompleksową opiekę od diagnostyki po leczenie chirurgiczne.

Więcej w "Gościu Wrocławskim" nr 32 z dnia 11 sierpnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL