Nowy Numer 38/2019 Archiwum

Duszpasterstwo Akademickie "Maciejówka" w Taizé

Wizyta w Taizé dla ludzi z DA "Maciejówka" wpisana jest w szerszy plan przygotowań do ESM. Pielgrzymi wyruszyli do Francji w międzynarodowym gronie - obcokrajowców zapraszał do Wrocławia także Louis z Senegalu.

– W naszej grupie było 30 osób – studenci i absolwenci – mówi ks. Bartłomiej Kot. – Przeżywali ten wyjazd z dużą wrażliwością i zaangażowaniem. W czwartek, kiedy w Taizé odbywają się spotkania narodowe, odwiedzaliśmy poszczególne grupy językowe, zapraszając ludzi z różnych krajów (a było ich akurat na wzgórzu ok. 2,5 tysiąca) na Europejskie Spotkanie Młodych we Wrocławiu.

– Była wśród nas dziewczyna z Cieszyna, która zawodowo zajmuje się śpiewem ludowym – występuje w zespole „Mazowsze”. Nauczyła nas fragmentu piosenki „Hej, bystra woda…”. Kiedy w ramach zaproszenia kończyliśmy śpiewać, kilka słów kierował do słuchaczy Louis – Senegalczyk studiujący we Wrocławiu. Ciemnoskóry członek DA „Maciejówka” wyjaśniał, że nie jest Polakiem, ale serdecznie zaprasza do Wrocławia – pięknego i gościnnego miasta. Po czym uczył ludzi, jak wymawiać słowo „Wrocław” – wspomina ks. Bartłomiej.

Senegalczyk, który dobrze odnalazł się we Wrocławiu i w samej „Maciejówce”, musiał być przekonujący. Polska ekipa namawiająca do przyjazdu na Dolny Śląsk spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem.

Duszpasterstwo Akademickie "Maciejówka" w Taizé   Międzynarodowe spotkania. Archiwum DA "Maciejówka"

– Młodzi uczestniczyli w spotkaniach biblijnych, angażowali się w pracę – niektórzy opiekowali się dziećmi rodzin, które przyjechały na rekolekcje, inni pomagali przy wydawaniu posiłków, zmywaniu, sprzątaniu. Uczestniczyliśmy w spotkaniach z bratem Wojtkiem, z bratem Aloisem – mówi ks. Kot.

– W DA „Maciejówka” począwszy od stycznia co miesiąc, co trzy tygodnie, organizowaliśmy modlitwę w duchu Taizé, połączoną z wprowadzeniem biblijnym. Potem ludzie spotykali się w ciągu tygodnia w małych grupach z animatorami, dzieląc się tym, co przeżyli czytając słowo Boże – wyjaśnia. – Oprócz tego zaczęliśmy odwiedzać „miejsca nadziei”. Zaprosiliśmy do modlitwy mieszkańców schroniska św. Brata Alberta we Wrocławiu – spędzając z nimi też trochę czasu przy cieście, kawie. Odwiedziliśmy chorych w ZOL-u św. Jerzego sióstr boromeuszek – chodząc po pokojach, śpiewając wspólnie kanony Taizé.

W ramach przygotowań do ESM studenci wyruszyli też do Pragi – gdzie modlili się z Czechami, a także osobami ze słowackiej parafii w tym mieście. Wracając, zaproponowali modlitwę w duchu Taizé również w parafii paulinów w Świdnicy. Podczas grudniowego ESM na pewno nie można pominąć wizyty w „Maciejówce” – wielu ludzi od dawna pielęgnuje tu duchowość Taizé.

Duszpasterstwo Akademickie "Maciejówka" w Taizé   Czas radości. Archiwum DA "Maciejówka"

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL