Nowy numer 22/2023 Archiwum

W Domu Edyty Stein. Wernisaż ikon Męczennicy XX Wieku

9 sierpnia, w liturgiczne wspomnienie Edyty Stein - św. Teresy Benedykty od Krzyża, w kościele św. Michała Archanioła przy ul. Prusa we Wrocławiu odprawiona zostanie o 18.00 Msza św. z błogosławieństwem relikwiami świętej. Po Eucharystii Towarzystwo Edyty Stein zaprasza na wernisaż.

W Domu Edyty Stein, przy ul. Nowowiejskiej 38, o 19.00 odbędzie się wernisaż wystawy ikon „Męczennicy XX wieku”. Goście wysłuchają również recytacji poezji „SIOSTRA. Wiersze o Edycie Stein” autorstwa ks. Henryka Romanika, w wykonaniu Ewy Kazuli.
Jak wyjaśnia TES, ikony prezentujące męczenników kościoła greckokatolickiego i rzymskokatolickiego powstały podczas pleneru pt. I Nowickie Spotkania z Ikoną, zorganizowanego w lipcu 2019 roku przez Bractwo Młodzieży greckokatolickiej SAREPTA oraz Fundację Kultury Duchowej Pogranicza. Wśród ukazanych na ikonach świętych męczenników znalazła się także Edyta Stein
Organizator pleneru, ks. mitrat dr Stefan Batruch, tłumaczy: Chcemy wierzyć, że w obrazach tak dalekich i jednocześnie tak bliskich nam świętych męczenników ubiegłego wieku mamy okazję i dziś poznać tę radość ofiarowania siebie Bogu i bliźnim, jaką oni nam ukazują, bo każdy „Chrześcijanin, związany z Chrystusem, pozostaje niezwyciężony nawet w najciemniejszą noc, kiedy Bóg wydaje się być daleko, a kiedy czuje się opuszczony … Muszę powiedzieć: niech się stanie wola Twoja nawet w środku ciemnej nocy” (Teresa Benedykta od Krzyża).
Wystawę będzie można oglądać do 20 września w godzinach otwarcia Domu Edyty Stein.

Organizatorzy pleneru przywołują długą tradycję przedstawiania w ikonach świętych męczenników, między innymi apostołów Chrystusa, męczennic Paraskewy, Barbary, Katarzyny, męczenników i wojowników Jerzego, Niketasa, Teodora, Dymitra.

„Jak nie obrócić żywej ikony w >suchy< znak? Jak w szczegółach nie zagubić najważniejszego, a w uogólnieniach nie utracić osobistego? Jakim sposobem, poprzez tragizm ludzkiej ofiary zachować odczucie uroczystej radości ze zbliżającego się obiecanego zbawienia…” – stawiają pytania.
Uczestnicy pleneru podjęli tradycję ikonograficzną, starając się jej nadać współczesny wydźwięk.
Autorami ikon są: Anna Kopeć – Gibas, Oksana Vynnychok, Anna Makać, Sviatoslav Vladyka, Ulyana Tomkevych, Konstanty Markovych, Roman Zilinko, Roman Vasylyk, Sofija Bilyk, Ostap Lozynsky, Danylo Movchan, Maja Podleśna, Małgorzata Dawidiuk, Agata Słyk, Monika Jerominek, Olya Kravchenko.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast