Nowy numer 39/2020 Archiwum

To nie tylko święto Wojska Polskiego, ale nas wszystkich

Jak co roku mieszkańcy Wrocławia wraz z żołnierzami i oficerami zebrali się na uroczystym apelu w rynku, by uczcić Święto Wojska Polskiego.

Uroczystość odbyła się zgodnie z ceremoniałem wojskowym, a uświetniła ją obecność Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego z Wrocławia. Pododdziały Garnizonu Wrocław ustawiły się na pl. Gołębim.

Jak co roku 15 sierpnia to także okazja do podziękowania żołnierzom i pracownikom Resortu Obrony Narodowej za ich rzetelną i oddaną pracę oraz służbę. Zgodnie z decyzjami Ministra Obrony Narodowej uhonorowano wrocławskich żołnierzy medalami "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" oraz „Za zasługi dla obronności kraju” a także przyznano awanse wojskowe.

Światowy Związek Armii Krajowej przyznał także płk. Dariuszowi Krzywdzińskiemu, dowódcy Garnizonu Wrocław, medal "Za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej".

- Kultywowanie tradycji oręża polskiego jest jednym z istotnych czynników umacniających więź armii ze społeczeństwem. Wysiłek zbrojny Polaków stanowi nieodłączną część naszych dziejów. Mundur, znaki bojowe, bitewne zmagania, są wyznacznikami narodowej tożsamości. Data 15 sierpnia to nie tylko powód do refleksji, ale take powód do dumy - mówił płk. Dariusz Krzywdziński.

Przypomniał wielkie zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej przez odrodzone co dopiero państwo polskie.

- To święto nie tylko nasze-żołnierzy, ale także święto wszystkich Polaków, święto narodu mogącego żyć w bezpiecznych granicach, posiadającego silną pozycję międzynarodową oraz będącego członkiem najpotężniejszego sojuszu na świecie - Paktu Północnoatlantyckiego - stwierdził dowódca Garnizonu Wrocław.

- 99 lat temu pokazaliśmy w Bitwie Warszawskiej, czym jest patriotyzm, miłość do ojczyzny i wiara w niepodległą Rzeczpospolitą. Jesteśmy z tego dumni, bo był to pokaz polskiego ducha, jedności i wielkości nas jako narodu. Żołnierskie tradycje to nasza duma i powód do chwały. Jestem ogromnie wdzięczny za waszą wierną służbę dla naszej ojczyzny. Polska armia to nasze dobro wspólne - zwrócił się do żołnierzy wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak.

- Służba żołnierska jest nie tylko zaszczytem i powołaniem, ale i wyzwaniem oraz odpowiedzialnością. Na polskim żołnierzu zawsze można polegać, jest dumą naszego społeczeństwa, symbolem trwania i siły narodu. Wierzę, że wasza determinacja i ambicja trwale przysłużą się dobru naszej ojczyzny. Słowa wdzięczności kieruję również do waszych rodzin i bliskich, którzy dzielą trudy służby wojskowej - przemawiał marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama