Nowy Numer 38/2019 Archiwum

Zamiast miecza

O smoku, Niewieście, drodze do nieba i Bogu, który działa przez ludzi świadomych swej słabości, mówił w Henrykowie abp Józef Kupny.

Zauważył, że liturgia słowa z uroczystości Wniebowzięcia NMP nie zaspokaja naszej ciekawości, ale ukazuje coś ważniejszego: drogę do nieba. Została przez Chrystusa otwarta dla wszystkich, jednak każdy z nas musi na niej stanąć do walki ze złem.

Apokalipsa ukazuje je w symbolu wielkiego smoka, który ma 7 głów, 10 rogów, 7 diademów. – 7 głów oznacza pełnię mądrości tego świata. Ten smok ma na swoich usługach „mózgi całego świata” – mówił arcybiskup. Rogi są obrazem siły, 7 diademów wyraża pełnię władzy. Smok jawi się jako przerażająca bestia, tymczasem naprzeciw niego staje brzemienna Niewiasta. Symbolizuje ona Maryję i Kościół – czyli nas. – Jak ona może sobie poradzić ze smokiem? To nie wygląda na równy pojedynek – zauważył abp Józef. – Dlatego że szanse kobiety wydają się małe, mamy często pokusę, by sięgać po atrybuty, którymi dysponuje smok, a nie niewiasta. Często rozglądamy się za środkami, które są przemyślane, mocne, skuteczne… Tymczasem na tę całą potęgę zła odpowiedzią są środki, jakie daje nam Bóg. Podkreślił, że Maryja, zwracająca się do ludzi w objawieniach, dawała im do ręki różaniec, a nie miecz. W modlitwie różańcowej tkwi moc przezwyciężenia zła. W Ewangelii Elżbieta mówi do Maryi: „Błogosławiona jesteś między niewiastami”. Tak nazywane były, wyjaśniał arcybiskup, także dwie osoby w Starym Testamencie: Judyta i Jaela – słabe kobiety, przez które Bóg ocalił Izraela. – Elżbieta, używając tych słów, wyraża przekonanie, że jej 14-letnia krewna jest kimś, przez kogo Bóg rozpocznie ostateczne zwycięstwo nad złem – mówił. – Bóg potrzebuje kogoś, kto jest dostatecznie słaby, aby mógł przez niego działać, ukazać przez niego swoją moc i siłę. Bóg chce działać nie przez mocnych, tych, co się za mocnych uważają i chcą innym pokazać swą moc, innych sobie podporządkować, rządzić nimi, ale przez tych, którzy znają swoją słabość.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL