GN 3/2021 Archiwum

Nowi rekruci w Akademii Wojsk Lądowych

Główna uczelnia wojskowa w Polsce przyjęła kolejny rocznik podchorążych. W tym roku jest ich 365. Od kilku lat ta liczba rośnie. Dlaczego?

Studenci wojskowi na razie rozpoczęli okres unitarny, który zakończy się przysięgą wojskową 20 września. Przechodzą oni podstawowe szkolenie, doświadczają życia wojskowego, poznają jego zalety i wady. Zadaniem tzw. „unitarki” jest przygotowanie  kandydatów na żołnierzy zawodowych do służby i podjęcia studiów w charakterze podchorążych.

- Kiedy miałem przyjemność i zaszczyt zostać rektorem-komendantem 3,5 roku temu, wówczas do Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych (dzisiejsza Akademia Wojsk Lądowych) uczęszczało około 670 podchorążych. Dzisiaj po wcieleniu mamy ich prawie 1400, a będziemy mieli jeszcze więcej - zapowiada gen. bryg. Dariusz Skorupka, rektor-komendant Akademii Wojsk Lądowych.

Jak tłumaczy, rosnąca liczba wojskowych studentów na uczelni wynika z potrzeb Sił Zbrojnych RP i potrzeb naszego kraju.

- Wielu twierdzi, i ja się z tym zgadzam, że znajdujemy się obecnie w najlepszym okresie naszej historii. I zaczynamy korzystać z tego, co udało nam się osiągnąć po wielu latach wojen, krwawych bitew o niepodległości i wolność. Żebyśmy mogli się dalej dynamicznie rozwijać, potrzebujemy silnej armii oraz wiarygodnych sojuszy - tłumaczy gen. Skorupka.

Akademia Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki pełni zasadniczą rolę w planach rozbudowywania armii. Tak naprawdę najwięcej dowódców Sił Zbrojnych RP, w tym tych z najwyższych szczebli, ukończyło wrocławską uczelnię.

- Może nie wszyscy wiedzą, ale akademia skupia teraz w sobie zadania siedmiu rozwiązanych w ciągu ostatnich 30 lat szkół oficerskich. Widzimy więc, jak szerokie obejmuje ona spektrum działań, ale również jak wielka spada na nią odpowiedzialność - podkreśla rektor-komendant.

Do AWL na nowy rok studiów wcielono 365 osób. Odsetek kobiet oscyluje w granicach 10 procent i ta tendencja okazuje się stała.

- Liczymy na naszych nowych studentów. Z nimi chcemy dzielić się swoim doświadczeniem i kształtować na solidnych patriotów oraz żołnierzy spełniających wysokie standardy. Oczekuje tego nasze społeczeństwo, mające duże zaufanie do wojska - podsumowuje gen. Skorupka.

Ministerstwo Obrony Narodowej określiło już limit miejsc na studia stacjonarne uczelni wojskowych w kolejnym roku akademickim 2020/2021. Przygotowanych będzie 1411 miejsc: Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie - 800 miejsc, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni -130 miejsc, Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu - 365 miejsc i Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie - 116 miejsc.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama