Nowy numer 39/2022 Archiwum

Uczcij setne urodziny Jana Pawła II i zrób coś dobrego

Z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II każdy może podjąć wymyśloną przez siebie inicjatywę dobroci. Organizatorzy projektu "Dar na Stulecie" zbierają pomysły i koncepcje.

Projekt jest skierowany do wszystkich osób, które są wdzięczne Bogu za dar życia papieża Polaka. Każdy może się włączyć i zgłosić swoją inicjatywę, swój dar, budując w ten sposób duchowy pomnik dla Jana Pawła II.

- Każdy czyn, który niesie wartość wpisuje się w idee projektu. To mogą być drobne codzienne uczynki, ale także inicjatywy modlitewne, charytatywne, edukacyjne, społeczne, czy artystyczne. Można je zgłaszać zarówno indywidualnie jak i grupowo - np. jako klasa czy szkoła. Dziedzictwo Jana Pawła II jest tak bogate, że nie chcemy ograniczać potencjału osób uczestniczących w projekcie. Ważne, aby były to inicjatywy oddolne, czynione z serca - tłumaczy Jan Jaśkowiak, koordynator projektu

Zgłoszenie inicjatywy jest bardzo proste i zajmuje ok. minutę– wystarczy wejść na stronę www.darna100.pl i otworzyć zakładkę „dołącz do projektu”, gdzie wpisujemy propozycję oraz miejsce realizacji. Wszystkie pomysły umieszczone zostały na interaktywnej mapie na stronie internetowej.

- Projekt rozpoczęliśmy 18 maja 2019 roku w dniu 99. rocznicy urodzin Karola Wojtyły i przez cały rok rejestrujemy oddolne inicjatywy. Zwieńczenie projektu nastąpi 18 maja 2020 roku, w dniu 100. rocznicy urodzin papieża Jana Pawła II. Wszystkie koncepcje spiszemy i złożymy w sanktuarium Jana Pawła II jako oddolny dar od narodu polskiego za jego życie - mówi J. Jaśkowiak.

W akcję włączyli się już wierni archidiecezji wrocławskiej. Pani Paula postanowiła przybliżyć postać Jana Pawła II swojej 4-letniej córce. Zaplanowała wspólną modlitwę, a w październiku odmawianie różańca za wstawiennictwem św. Jana Pawła II w intencji ochrony polskich rodzin. 16 października obejrzy z córką album o wyborze Karola Wojtyły na papieża w 41. rocznicę tego wydarzenia. Oprócz tego będzie podejmować rozmowy. 

Sara w ramach całego projektu podejmie wolontariat w "Klubie na psiaku". Tam będzie pomagać w odrabianiu lekcji, prowadzić zajęcia na temat dialogu międzykulturowego.

Anna proponuje modlitwę w intencji polskiego duchowieństwa - cotygodniowe odmówienie tajemnicy różańca.

Alicja rozpocznie wolontariat w świetlicy środowiskowej - korepetycje z języka angielskiego dla dzieci i pomoc w nauce.

Kamil zorganizuje i poprowadzi konferencję oraz debatę pt. "Aktualność myśli Jana Pawła II.

- Otrzymaliśmy również zgłoszenia małżeńskie: Kamil i Kasia będą regularnie studiować myśl św. Jana Pawła II. Z kolei Marcel z większą gorliwością i zapałem będzie szerzył wiedzę o krwiodawstawie, działał na rzecz uświadomienie innych, zachęcał ludzi do donacji i sam chętniej będzie oddawał krew - wymienia Jan Jaśkowiak.

A może Ty masz jakiś pomysł? Zgłoś go i zrealizuj!

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy