Nowy Numer 37/2019 Archiwum

Koptyjskie hymny zainaugurują festiwal Wratislavia Cantans

Festiwalowi goście będą mieli okazję poznać w tym roku skarby ukryte w prastarych chrześcijańskich tradycjach muzycznych. Już pierwszego dnia poznają tę czerpiącą z dziedzictwa starożytnego Egiptu.

Coptic Orthodox Church Choir of Sacred Music – pod dyr. Michaela Ghattasa, z kantorem Radim Morcosem zaprezentują 6 września o 19.00 w kolegiacie św. Krzyża i św. Bartłomieja hymny Kościoła koptyjskiego. Podziwiane przez miłośników śpiewu jednogłosowego, wyrażają głębię duchowości chrześcijan Egiptu.

W programie usłyszymy między innymi „Hymn pokoju” towarzyszący m.in. procesji na początku ślubu oraz liturgii z udziałem biskupa, Hymn trzech młodzieńców (odwołujący się do Księgi Daniela) czy niezwykły Hymn Golgoty, kończący nabożeństwo w Wielki Piątek – jest to melodia staroegipska używana w tracie balsamowania i składania do grobu ciał faraonów, której towarzyszą chrześcijańskie słowa.

8 września w ramach festiwalu również w kolegiacie św. Krzyża (20.00) zabrzmi chorał bizantyjski pochodzący z Kościoła prawosławnego z południa Europy – Grecji. W koncercie „W cieniu Świętej Góry Athos” wystąpi Greek Byzantine Choir (dyrygent: Georgios Konstantinou). Usłyszymy utwory ku czci Bogurodzicy, tradycyjną muzykę ze Świętej Góry Athos i dzieła bizantyjskiego mistrza Ioannisa Koukouzelisa.

Również 8 września o 16.30 w kościele świętych Stanisława, Doroty i Wacława zespół Mala Punica po kier. Pedro Memelsdorffa wystąpi z kolei z koncertem „Beatum incendium | Średniowieczne manuskrypty”. Wykona anonimowe dzieła ze średniowiecznych manuskryptów (m.in. Codex Faenza i Buxheimer Orgelbuch).

Z kolei 10 września o 19.00 w kolegiacie na Ostrowie Tumskim Marcel Pérès z Ensemble Organum i artystami z Maroka zaprezentuje śpiew mozarabski, funkcjonujący w Kościele katolickim na Półwyspie Iberyjskim w czasach Maurów.

Zobacz cały program na stronie Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL