Festiwalowi goście będą mieli okazję poznać w tym roku skarby ukryte w prastarych chrześcijańskich tradycjach muzycznych. Już pierwszego dnia poznają tę czerpiącą z dziedzictwa starożytnego Egiptu.
Coptic Orthodox Church Choir of Sacred Music – pod dyr. Michaela Ghattasa, z kantorem Radim Morcosem zaprezentują 6 września o 19.00 w kolegiacie św. Krzyża i św. Bartłomieja hymny Kościoła koptyjskiego. Podziwiane przez miłośników śpiewu jednogłosowego, wyrażają głębię duchowości chrześcijan Egiptu.
W programie usłyszymy między innymi „Hymn pokoju” towarzyszący m.in. procesji na początku ślubu oraz liturgii z udziałem biskupa, Hymn trzech młodzieńców (odwołujący się do Księgi Daniela) czy niezwykły Hymn Golgoty, kończący nabożeństwo w Wielki Piątek – jest to melodia staroegipska używana w tracie balsamowania i składania do grobu ciał faraonów, której towarzyszą chrześcijańskie słowa.
8 września w ramach festiwalu również w kolegiacie św. Krzyża (20.00) zabrzmi chorał bizantyjski pochodzący z Kościoła prawosławnego z południa Europy – Grecji. W koncercie „W cieniu Świętej Góry Athos” wystąpi Greek Byzantine Choir (dyrygent: Georgios Konstantinou). Usłyszymy utwory ku czci Bogurodzicy, tradycyjną muzykę ze Świętej Góry Athos i dzieła bizantyjskiego mistrza Ioannisa Koukouzelisa.
Również 8 września o 16.30 w kościele świętych Stanisława, Doroty i Wacława zespół Mala Punica po kier. Pedro Memelsdorffa wystąpi z kolei z koncertem „Beatum incendium | Średniowieczne manuskrypty”. Wykona anonimowe dzieła ze średniowiecznych manuskryptów (m.in. Codex Faenza i Buxheimer Orgelbuch).
Z kolei 10 września o 19.00 w kolegiacie na Ostrowie Tumskim Marcel Pérès z Ensemble Organum i artystami z Maroka zaprezentuje śpiew mozarabski, funkcjonujący w Kościele katolickim na Półwyspie Iberyjskim w czasach Maurów.
Zobacz cały program na stronie Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.