Nowy numer 40/2020 Archiwum

O utraconym dzieciństwie pokolenia II wojny światowej

Wiemy dobrze, że nasi rodzice, dziadkowie i pradziadkowie to dzieci II wojny światowej. Ale czy wiemy, jak wyglądał okres ich dorastania w terrorze okupacji?

Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu zaprasza na zwiedzanie wystawy „Ukradzione dzieciństwo” przed Dworcem Głównym PKP. Uroczystego otwarcia dokonał dr Andrzej Drogoń, dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.

Obecni byli także harcerze ZHR, ZHP, skauci Europy oraz nauczyciele. Ci ostatni podkreślali poruszeni, że chętnie przyprowadzą uczniów, by poznali losy swoich dziadków i pradziadków.

Ekspozycja złożona prawie z 60 plansz pokazuje życie dzieci od okresu międzywojennego do zakończenia II wojny światowej. Można zobaczyć, jak wyglądało ich dorastanie, a także jak zmieniło się w czasie wojny.

- Okres dzieciństwa, który został brutalnie przerwany przez politykę terroru prowadzoną przez okupantów, pozostawił w życiu dzieci ogromną traumę. Wystawa odnosi się do losów różnych mniejszości narodowych II Rzeczypospolitej, w tym Żydów, Romów, Ukraińców, Białorusinów, Poleszuków, Karaimów, Ormian, Hucułów, a także do traumatycznych przeżyć związanych z gettem, obozem, przymusową pracą, deportacjami, egzekucjami itd - opowiada Jerzy Rudnicki z wrocławskiego Instytutu Pamięci Narodowej.

Podkreśla, że brutalnie przerwane przez wojnę i okupację dzieciństwo pozostawiło w życiu tamtego młodego pokolenia ogromną traumę. A historia „ukradzionego” polskim dzieciom dzieciństwa nie kończy się w 1945 roku. - Ocalałe z pożogi wojennej, okaleczone fizycznie i psychicznie „zarażały” one swoimi przepełnionymi grozą wspomnieniami kolejne pokolenia Polaków, przenosząc wojenną traumę do czasów współczesnych - mówi J. Rudnicki.

Ekspozycja już cieszy się sporym zainteresowaniem wśród zagranicznych turystów. Szczególnie często zatrzymują się przy niej Chińczycy i Japończycy. 

Wystawę z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej twórcy podzielili na siedem części, które obrazują dzieci w różnych rolach życiowych. 1. Dzieci – życie przedwojennych dzieci, w tym mniejszości; 2. Obrońcy; 3. Oszukani?; 4. Ofiary; 5. Obserwatorzy; 6. Okaleczeni; 7. Emigranci.

Całość można oglądać od 30 sierpnia do 7 października przy ul. J. Piłsudskiego przed Dworcem​ Głównym PKP.

O utraconych dzieciństwie pokolenia II wojny światowej

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama