Piątek i sobota były bardzo intensywne podczas zjazdu formacyjnego Katolickiego Stowarzyszenia Archidiecezji Wrocławskiej. Co robiła młodzież? Była dla innych...
Drugi dzień zjazdu formacyjnego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej w Henrykowie upłynął pod znakiem przygotowań. Od rana młodzi ludzie szkolili się do zadań wykonywanych w trakcie Pielgrzymki Osób Niepełnosprawnych, ustawiali namioty, budowali scenę, przenosili ławki i wykonywali dziesiątki innych prac. Oczywiście znalazł się też czas na modlitwę i grę terenową.
- Nie modlimy się do Ducha Świętego przed egzaminem o to, aby dał nam wiedzę. Nie! Modlimy się o to, aby dał nam siłę, energię i moc do działania - mówił podczas porannej Mszy św. ks. Kamil Kasztelan.
Członkowie KSM podczas sobotniej pielgrzymki zajmowali się oprawą muzyczną i liturgiczną Mszy św., koordynowali ruch na terenie opactwa, opiekowali się grupami, wydawali posiłki i pełnili wiele innych funkcji. Wszystko to wymagało prób, ustaleń i przygotowań.
Nie brakło jednak okazji do formacji typowo KSM-owej. W tym roku została zrealizowana w formie gry terenowej. Młodzież podzielona na 8 drużyn musiała odnaleźć 10 stacji i wypełnić na nich zadania. Wśród nich były: przekazanie hasła w głuchym telefonie, ułożenie puzzli z portretem Karoliny Kózkówny czy odszyfrowanie "nekrologu", który opowiadał o życiu św. Stanisława Kostki. Wieczorem przyszedł czas na adorację Najświętszego Sakramentu.
Od modlitwy Godzinkami o Niepokalanym Poczęciu NMP i Eucharystii dla wolontariuszy rozpoczęła się również sobota - ostatni dzień 10. Zjazdu Formacyjnego KSM AWr i dzień jubileuszowej Pielgrzymki Osób Niepełnosprawnych, ich Rodzin i Przyjaciół. Ostatnie przygotowania na polanie przylegającej do opactwa henrykowskiego trwały do ostatnich minut przed przyjazdem uczestników.
- Osoby niepełnosprawne zachwyciły mnie swoją życzliwością wobec nas, wdzięcznością, że im pomagamy, otwartością i szczerością wobec nas - opowiada Julia, która do Henrykowa z KSM-em przyjechała po raz pierwszy, a w trakcie pielgrzymki pełniła rolę anioła, czyli opiekuna grupy. - Byli na nas otwarci, nie krępowali się nas, traktowali nas po prostu jak koleżankę lub kolegę, jeśli byli w naszym wieku.
Podczas samego spotkania młodzież po wypełnieniu swoich licznych zadań bawiła się razem z uczestnikami podczas części artystycznej i korzystała wraz z młodszymi pielgrzymami z atrakcji przygotowanych przez Studio Myśli Kreatywnych.
Spotkanie jest współfinansowane przez Metropolitę Wrocławskiego, Gminę Ziębice oraz ze środków finansowych PFRON będących w dyspozycji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.