Nowy numer 42/2020 Archiwum

Propozycja dla pianistów amatorów. Ruszyły nabory do WroClavile

Do 15 października można się zgłaszać do V Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego WroClavile dla Pianistów Amatorów.

Jego pomysłodawcami i organizatorami są państwo Elżbieta i Paweł Melkowie, absolwenci wrocławskiej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. W latach 90. związani między innymi ze scholą przy kościele dominikanów we Wrocławiu, obecnie – od wielu lat – pracują z młodzieżą i dziećmi w Społecznym Ognisku Artystycznym w Sobótce przy Dolnośląskim Towarzystwie Muzycznym.

– W naszych zajęciach w Sobótce biorą udział kolejne roczniki dzieci, mamy coraz więcej absolwentów. Zastanawialiśmy się, co zrobić, by nie porzucali muzyki, mieli motywację, by dalej grać – mówi Paweł Melka.

Postanowili ostatecznie stworzyć własny konkurs dla osób bez formalnego wykształcenia muzycznego, nie będących absolwentami państwowych szkół muzycznych II st. oraz akademii muzycznych w klasie fortepianu.

Konkurs zaczął się rozwijać we współpracy z Klubem Muzyki i Literatury we Wrocławiu. Obecnie impreza ma zasięg międzynarodowy.

Propozycja dla pianistów amatorów. Ruszyły nabory do WroClavile   Wśród uczestników dotychczasowych edycji był również przedstawiciel Chin. Archiwum organizatorów konkursu

Jak podkreślają małżonkowie, słowo „amator” może być nieco mylące. – W Polsce słowo „amator” bywa używane zamiennie z określeniami „laik”, „dyletant”, nosi w sobie jakąś sugestię bylejakości. We Francji na przykład jest inaczej. Amator to prawdziwy „miłośnik”, w muzyce – ktoś, kto nauczył się pięknie grać bez przejścia formalnej drogi edukacji – wyjaśnia P. Melka.

By wziąć udział w konkursie, trzeba spełnić określone warunki – umieć wykonać określony, obowiązkowy utwór. Nie ma żadnych wymogów dotyczących wieku.

Eliminacje do V edycji konkursu odbędą się w czterech miejscach: we Wrocławiu, Wieliszewie pod Warszawą, w niemieckim Erkelenz oraz szwedzkim Sztokholmie. Na przyszłość planowane są takie przedsięwzięcia także we Włoszech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

– Zdecydowaliśmy tym razem, że każdy ma zagrać na eliminacjach swój mistrzowski utwór, który powinien być na poziomie średnio zaawansowanym – wyjaśniają małżonkowie.

Jury w każdym z 4 miejsc eliminacji wyłania do pięciu osób. – Jedną z nich jest tzw. czarny koń; uczestnik który – bez względu na punktację – czymś zaskoczył, urzekł. Otrzymuje on jakby „dziką kartę” na wejście do finału – mówi P. Melka.

Eliminacje we Wrocławiu organizowane są 30 listopada 2019 r.. Finał konkursu – który ma zawsze kształt radosnego święta, odbywającego się w przyjaznej atmosferze – odbędzie się 30 i 31 maja 2020 r..

Szczegóły dotyczące konkursu można znaleźć na www.wroclavile.com. Poprzez stronę również przyjmowane są zgłoszenia.

Propozycja dla pianistów amatorów. Ruszyły nabory do WroClavile   Organizatorzy dbają, by oczekiwanie na finałowy koncert odbywało się w przyjaznej atmosferze. Archiwum organizatorów konkursu

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama