Do 15 października można się zgłaszać do V Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego WroClavile dla Pianistów Amatorów.
Jego pomysłodawcami i organizatorami są państwo Elżbieta i Paweł Melkowie, absolwenci wrocławskiej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. W latach 90. związani między innymi ze scholą przy kościele dominikanów we Wrocławiu, obecnie – od wielu lat – pracują z młodzieżą i dziećmi w Społecznym Ognisku Artystycznym w Sobótce przy Dolnośląskim Towarzystwie Muzycznym.
– W naszych zajęciach w Sobótce biorą udział kolejne roczniki dzieci, mamy coraz więcej absolwentów. Zastanawialiśmy się, co zrobić, by nie porzucali muzyki, mieli motywację, by dalej grać – mówi Paweł Melka.
Postanowili ostatecznie stworzyć własny konkurs dla osób bez formalnego wykształcenia muzycznego, nie będących absolwentami państwowych szkół muzycznych II st. oraz akademii muzycznych w klasie fortepianu.
Konkurs zaczął się rozwijać we współpracy z Klubem Muzyki i Literatury we Wrocławiu. Obecnie impreza ma zasięg międzynarodowy.
Wśród uczestników dotychczasowych edycji był również przedstawiciel Chin. Archiwum organizatorów konkursuJak podkreślają małżonkowie, słowo „amator” może być nieco mylące. – W Polsce słowo „amator” bywa używane zamiennie z określeniami „laik”, „dyletant”, nosi w sobie jakąś sugestię bylejakości. We Francji na przykład jest inaczej. Amator to prawdziwy „miłośnik”, w muzyce – ktoś, kto nauczył się pięknie grać bez przejścia formalnej drogi edukacji – wyjaśnia P. Melka.
By wziąć udział w konkursie, trzeba spełnić określone warunki – umieć wykonać określony, obowiązkowy utwór. Nie ma żadnych wymogów dotyczących wieku.
Eliminacje do V edycji konkursu odbędą się w czterech miejscach: we Wrocławiu, Wieliszewie pod Warszawą, w niemieckim Erkelenz oraz szwedzkim Sztokholmie. Na przyszłość planowane są takie przedsięwzięcia także we Włoszech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.
– Zdecydowaliśmy tym razem, że każdy ma zagrać na eliminacjach swój mistrzowski utwór, który powinien być na poziomie średnio zaawansowanym – wyjaśniają małżonkowie.
Jury w każdym z 4 miejsc eliminacji wyłania do pięciu osób. – Jedną z nich jest tzw. czarny koń; uczestnik który – bez względu na punktację – czymś zaskoczył, urzekł. Otrzymuje on jakby „dziką kartę” na wejście do finału – mówi P. Melka.
Eliminacje we Wrocławiu organizowane są 30 listopada 2019 r.. Finał konkursu – który ma zawsze kształt radosnego święta, odbywającego się w przyjaznej atmosferze – odbędzie się 30 i 31 maja 2020 r..
Szczegóły dotyczące konkursu można znaleźć na www.wroclavile.com. Poprzez stronę również przyjmowane są zgłoszenia.
Organizatorzy dbają, by oczekiwanie na finałowy koncert odbywało się w przyjaznej atmosferze. Archiwum organizatorów konkursu