Nowy numer 43/2020 Archiwum

Z misiem Wojtkiem na okładce

Wrocławski Instytut Pamięci Narodowej sprezentował pierwszoklasistom 6 tysięcy nietypowych zeszytów.

To jeden z pomysłów, by skutecznie zachęcić dzieci do poznawania polskiej historii. Wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej rozdaje w pierwszych dniach roku szkolnego w dolnośląskich podstawówkach zeszyty, na których okładce widnieje postać niedźwiedzia Wojtka. Zaprojektowano cztery rodzaje okładek. Od 2 września trafią do one do rąk kilku tysięcy pierwszaków.

Syryjski niedźwiedź brunatny został adoptowany przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego dowodzonego przez gen. Władysława Andersa. Zwierzę brało udział w bitwie o Monte Cassino, a w jednostce nadano mu nawet stopień kaprala.

- Rozpoczęcie szkoły w życiu każdego młodego człowieka to chwila kończąca beztroski okres wakacji, ale jednocześnie to chwila wprowadzająca wiele oczekiwań i nadziei na czas jeszcze lepszy i ciekawszy aniżeli ten, który właśnie minął - pisze w specjalnym liście do uczniów dr Andrzej Drogoń, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział we Wrocławiu.

Jak dodaje, rok 2019 przywołuje kolejne pokolenia naszych przodków, dzięki którym możemy głębiej zrozumieć dar wolności i cenę, jaką czasem trzeba zapłacić, broniąc jej. - Bardzo pomoże w tym rozumienie czasu przeżytego przez naszych pradziadków, dziadków i rodziców. To oni pisali historię, której kolejne karty wy zapisujecie. Kochajcie wiedzę i historyczną pamięć, gdyż ona jest dobrą nauczycielką mądrości. Przekazujemy wam zeszyty symbolicznie nawiązujące do historycznych upamiętnień 2019 roku - oświadcza dyrektor wrocławskiego IPN-u.

Szkoły otrzymują zeszyty i ołówki za darmo. Cała inicjatywa ma wymiar edukacyjny. Na odwrotach zeszytów znajduje się opisana historia misia Wojtka, która zachęca dzieci do zgłębiania w przyszłości historii Polski.

- Widzieliśmy, że zeszłym roku akcja "Mój pierwszy zeszyt" się sprawdziła. Miała wówczas wymiar ogólnopolski. My chcieliśmy ją kontynuować na Dolnym Śląsku, realizując misję Instytutu Pamięci Narodowej. Zastanawialiśmy się, co powinno znaleźć się na okładce tym razem. Postawiliśmy na niedźwiadka Wojtka, bo to postać przyjazna dla 7-latka, zupełnie nietypowa, intrygująca i atrakcyjna. Chcemy uczyć dzieci patriotyzmu - zapewnia Adam Pacześniak, asystent prasowy wrocławskiego IPN-u.

Prezentujemy projekty okładek. Która wam się podoba najbardziej?

Z misiem Wojtkiem na okładce Z misiem Wojtkiem na okładce Z misiem Wojtkiem na okładce Z misiem Wojtkiem na okładce

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama