Nowy numer 43/2020 Archiwum

Pan Bóg daje wzrost - Boskie Wakacje 2019

To był jubileuszowy, piąty już wypoczynek z serii "Boskich" organizowany przez ks. Waldemara Cwynara i parafię w Kucharzowicach. Tym razem 79 dzieci z kucharzowickiej parafii, ale również innych dolnośląskich miejscowości, wraz z 10 opiekunami przez 9 dni odpoczywało w ośrodku rekolekcyjnym w Kołobrzegu-Podczelu.

Jako, że Boskie Wakacje są z założenia połączeniem wypoczynku i rekolekcji, oprócz plażowania, kąpieli w morzu, gier, zabaw, pogodnych wieczorów czy spacerów po deptakach Kołobrzegu wszyscy uczestnicy spotykali się codziennie w kaplicy na Eucharystii, na modlitwach porannych, wieczornych czy adoracji Najświętszego Sakramentu oraz w czasie spotkań w małych grupkach. Wraz ze swoimi animatorami, zgłębiali temat owoców Ducha św. wymienionych przez św. Pawła w Liście do Galatów.

Było zatem bardzo owocnie i owocowo, gdy podczas tych spotkań dzieci poszukiwały w swoim życiu momentów, w których mogą owocować np. radością, dobrocią czy miłością, gdy uczyły się cierpliwości - niczym bajkowy Kopciuszek - wytrwale segregując kaszę i soczewicę lub gdy - w wierności - trzeba było pokonać tor przeszkód z kolegą lub koleżanką "przytwierdzoną" do siebie.

Codziennie na własnoręcznie przygotowanych papierowych owocach trzeba było wpisać postanowienia, plany i możliwości, jakie każdy - adekwatnie do swojego wieku - może podjąć w życiu, by owocować miłością, radością, pokojem, cierpliwością, dobrocią, uprzejmością, wiernością, łagodnością czy opanowaniem. Chwilami były to wymagające zadania, lecz uśmiech na twarzy uczestników potwierdzał, że wszystko odbywało się w atmosferze życzliwości i dobrej zabawy.

Po bardzo dobrych doświadczeniach ostatnich Boskich Ferii, kiedy wszystkie dzieci otrzymały własne Pismo Św. w kolorowej edycji z papugą i codziennie się nad nim pochylały, teraz również organizatorzy zadbali o to, by był czas na spotkanie z Słowem Bożym - czasem w formie zagadek, szyfrów lub, idąc z duchem czasu, kodów QR - tak, aby zachwycać nim dzieci i wyrabiać nawyk częstego po nie sięgania.

Pozostaje mieć nadzieję, że niewielkie na co dzień Kucharzowice w przyszłym roku również w pewien wakacyjny dzień wypełnią się prawie setką dzieci i sporą grupą żegnających ich opiekunów, by stać się pierwszą stacją kolejnych Boskich Wakacji. W tym roku, po powrocie, nie było pytań, czy będą następne... Pytania brzmiały tylko - gdzie będą następne.

Wyjazd Boskie Wakacje był dofinansowany ze środków Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, pozyskanych w ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama