Nowy numer 47/2020 Archiwum

Na wiosce też można przywracać pamięć

Ciekawe, inspirujące spotkania odbywają się nie tylko w wielkich ośrodkach miejskich. Po raz kolejny udowadniają to parafianie i księża salwatorianie z Bagna. Tym razem chodzi o cykl "Przywracanie Pamięci".

Mówiąc slangiem młodzieżowym i nawiązując do miejsca spotkań, należałoby stwierdzić, że tam "nie ma lipy". W Wielkiej Lipie wierni z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wraz z ks. Jerzym Morańskim SDS zorganizowali cykl wykładów o polskiej historii najnowszej pt. "Przywracanie pamięci". W dodatku zaprosili do niewielkiej świetlicy w Wielkiej Lipie specjalistów od historii z najwyższej półki. Chodzi o Ewę Kurek, Tadeusza Płużańskiego, Leszka Żebrowskiego i Janusza Kawalca.

To jedyny taki w Polsce cykl wykładów historyczno-patriotycznych. Jego unikalność polega na współpracy organizacji pozarządowej Stowarzyszenia Morzęcin Jest Wielki - beneficjenta projektu, parafii Bagno - współorganizatora oraz spółki skarbu państwa, Polskiej Spółki Gazownictwa jako darczyńcy.

- Nie tylko w wielkich ośrodkach jak Wrocław, Kraków i Warszawa organizowane są ciekawe spotkania. Nasze wioski to inny świat i pewne rzeczy mogą nigdy tu nie dotrzeć, dlatego chcieliśmy dla nas i dla innych mieszkańców przeprowadzić kilka spotkań, które zainspirują do odkrywania polskiej historii - mówi ks. Jerzy Morański, salwatorianin z parafii w Bagnie.

Jak przyznaje, kilka lat temu zaczął odkrywać, że nie zna praktycznie historii swojej ojczyzny pomimo tego, że był dobrym uczniem i tą historią się interesował.

- Uważam siebie i swoich rówieśników za pokolenie okradzione z wielkiej historii Polski. Kiedy trafiłem do Bagna, moim marzeniem stało się sprowadzenie na wioskę, tutaj do nas, tych wielkich ludzi, którzy mają ogromną wiedzę historyczną i potrafią ją przekazać. Udało się to zrobić, dzięki zaangażowaniu naszych parafian p. Danuty Połujan-Baran, p. Dominika Krupy i p. Renaty Jurczak - wymienia ks. Morański.

Taki cykl jego zdaniem ma szansę pobudzić ducha patriotycznego wśród lokalnej społeczności, może zachęcić do odkrywania kolejnych kart często tragicznej, ale i wypełnionej bohaterstwem polskiej historii.

- Chciałbym, żeby to słowo naszych gości rozpalało słuchaczy, którzy potem zachęcą następne pokolenia - podsumowuje kapłan.

Spotkania odbywają się w świetlicy pod adresem Wielka Lipa 140. Najbliższe czeka nas już 6 września o godzinie 18. Wykład "Witold Pilecki. Bohater Europy" wygłosi Tadeusz Płużański. 

Kolejne prelekcje (wszystkie o godzinie 18)

  • 20 września, dr Janusz Kawalec - "Ojcowie polskiej niepodległości"
  • 4 października, Tadeusz Płużański - "Oprawcy polskich bohaterów"
  • 26 października, dr Leszek Żebrowski - "Powstanie Warszawskie"
  • 8 listopada, dr Ewa Kurek - "Rosję rozumem pojmiesz?"
  • 23 listopada, Leszek Żebrowski - "Narodowe Siły Zbrojne. Brygada Świętokrzyska"
  • 7 grudnia, Leszek Żebrowski - "Żołnierze wyklęci"
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama