Nowy numer 04/2020 Archiwum

30. rocznica koronacji obrazu NMP Zwycięskiej z Mariampola

Uroczystość odpustowa w kościele NMP na Piasku we Wrocławiu odbędzie się w niedzielę 8 września o 12.00, natomiast w sobotę 7 września o 19.00 usłyszymy koncert-misterium "Przez dzieje epok z Matką Boską Mariampolską".

Niedzielnej Sumie odpustowej przewodniczyć będzie abp senior Marian Gołębiewski. W czasie sobotniego koncertu wystąpią Justyna Gleńsk (organy) i Sebastian Ryś (słowo).

Matka Boża ukazana na obrazie z Mariampola nazywana jest Zwycięską, Hetmańską, Rycerską. Wizerunek pochodzi zapewne z XVI w. Wiadomo, że – umieszczany w kaplicach polowych – towarzyszył hetmanowi Stanisławowi Janowi Jabłonowskiemu (1634-1702) podczas wielu wypraw wojennych, między innymi podczas bitew pod Chocimem, Żurawnem czy podczas odsieczy wiedeńskiej w 1683 r. W późniejszym czasie obraz znalazł się w zamku hetmana w Mariampolu. Wnuk dzielnego wojownika, Jan Kajetan Jabłonowski, umieścił wizerunek w mariampolskim kościele.

Po II wojnie światowej Matka Boża Zwycięska trafiła do Polski – najpierw do Głubczyc, potem do Wrocławia. W 1965 r. obraz został uroczyście wniesiony do kościoła NMP na Piasku przez czterech polskich biskupów: abp. B. Kominka, abp. A. Baraniaka, kard. K. Wojtyłę i prymasa S. Wyszyńskiego. Koronacja papieskimi koronami odbyła się 10 września 1989 r. w obecności prymasa Polski kardynała Józefa Glempa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama