Nowy numer 04/2020 Archiwum

Matka Boża Zwycięska w kościele NMP na Piasku. 30. rocznica koronacji

Pamiętająca Wiktorię Wiedeńską i powojenną tułaczkę Polaków ze Wschodu, czczona jest od lat we Wrocławiu. Mija 30 lat, odkąd wizerunek Maryi z Mariampola został ozdobiony koronami. Jego dzieje przypomniał niezwykły koncert-misterium.

Justyna Gleńsk (organy) i Sebastian Ryś (słowo) w muzyczno-poetycki sposób zaprezentowali historię obrazu, przeplatając opowieść maryjnymi pieśniami.

Matka Boża Zwycięska w kościele NMP na Piasku. 30. rocznica koronacji   Justyna Gleńsk przy organach. Agata Combik /Foto Gość

Na modlitewno-artystycznym spotkaniu proboszcz ks. Grzegorz Michalski przywitał serdecznie słuchaczy, także tych przybywających co roku na odpust do kościoła NMP na Piasku z okolic Mariampola.

Matka Boża Zwycięska w kościele NMP na Piasku. 30. rocznica koronacji   Koncert otworzył proboszcz ks. Grzegorz Michalski. Agata Combik /Foto Gość

Przypomniał, że odpowiedzialny przed 30 laty za przygotowania do koronacji był ks. Stanisław Pawlaczek. Jak wyjaśniał w okolicznościowym wydaniu pisma parafialnego, idea nałożenia koron na skronie Matki Bożej Zwycięskiej zrodziła się jeszcze w Mariampolu, lecz wybuch wojny przeszkodził w doprowadzeniu planów do skutku. Myśl tę podjął po wojnie ks. płk Józef Grochalski SJ, który z Mariampola pochodził.

Matka Boża Zwycięska w kościele NMP na Piasku. 30. rocznica koronacji   Przed 30 laty przygotowania do koronacji prowadził ks. Stanisław Pawlaczek. Agata Combik /Foto Gość

Koronacja odbyła się 10 września 1989 r. na placu przy pobliskim kościele św. Marcina. Mszy św. przy ołtarzu polowym przewodniczył kard. Franciszek Macharski, homilię wygłosił kard. Józef Glemp, a obraz ukoronował kard. Henryk Gulbinowicz. Przy tym wizerunku odbył się Akt Zawierzenia Ludu Bożego Archidiecezji Wrocławskiej Matce Bożej Zwycięskiej.

Od ok. 25 lat podtrzymywane są kontakty z mieszkańcami ukraińskiego obecnie Mariampola, trwają wzajemne wizyty.

Matka Boża Zwycięska w kościele NMP na Piasku. 30. rocznica koronacji   Matka Boża Mariampolska. Reprodukcja Agata Combik /Foto Gość
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama