Nowy numer 42/2020 Archiwum

Odnowiony kościół w Psarach i EDD w Małujowicach

Świątynia filialna pw. Narodzenia NMP w Psarach na terenie parafii św. Jakuba w Małujowicach zyskała nowe oblicze.

Podczas odpustu ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny odbyło się poświęcenie nowego prezbiterium kościoła w Psarach w pobliżu Małujowic.

– Dzięki wysiłkowi parafian, bez znaczących dotacji, udało się przeprowadzić renowacje barokowego ołtarza głównego, ołtarza bocznego i ambony. Mamy też nowy podest. Cieszy nas zwłaszcza odnowiony ołtarz – miejsce bezpośrednio związane z ofiarą Chrystusa, z sakramentem Eucharystii – mówi proboszcz, ks. Tomasz Sałowski.

Mszy św. przewodniczył – i poświęcenia dokonał – ks. Krzysztof Herbut. W kazaniu mówił o mądrości Bożej i ludzkich wyborach. Mądrą rzeczą, podkreślił, jest dbałość o Boży dom.

W czasie liturgii o muzykę zadbał zespół Genezaret z Piskorzowa w diecezji świdnickiej. Proboszcz dziękował za dar ofiarności społeczności Psar, która, choć niewielka, odznacza się wielkim zaangażowaniem na rzecz Kościoła, budowaniem żywej wspólnoty, jak i troski o budynek.

Tego samego dnia w sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach trwało spotkanie w ramach 27. Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie opolskim. Ks. Tomasz Sałowski odprawił Mszę św. dziękczynną w kolejną rocznicę ustanowienia sanktuarium, wystąpił chór Cantate Domino ze Skarbimierza, a po koncercie brzeski przewodnik dr Tadeusz Jurek wprowadził wszystkich chętnych w cudowny świat fresków Śląskiej Sykstyny. Około 200 osób przybyłych do sanktuarium otrzymało dwujęzyczny unikalny album "Malarski Skarb Kościoła w Małujowicach" autorstwa dr. Tadeusza Jurka ze zdjęciami Mirosława Czoppy. Publikacja została wydana dzięki grantowi pozyskanemu przez Parafię w Małujowicach i Gminną Bibliotekę Publiczną w Skarbimierzu.

Odnowiony kościół w Psarach i EDD w Małujowicach   Odnowiona ambona. Agata Combik /Foto Gość Odnowiony kościół w Psarach i EDD w Małujowicach   Wyremontowany został także ołtarz boczny z wizerunkiem św. Piotra. Agata Combik /Foto Gość Odnowiony kościół w Psarach i EDD w Małujowicach   W Małujowicach. Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama