Nowy Numer 37/2019 Archiwum

Odnowiony kościół w Psarach i EDD w Małujowicach

Świątynia filialna pw. Narodzenia NMP w Psarach na terenie parafii św. Jakuba w Małujowicach zyskała nowe oblicze.

Podczas odpustu ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny odbyło się poświęcenie nowego prezbiterium kościoła w Psarach w pobliżu Małujowic.

– Dzięki wysiłkowi parafian, bez znaczących dotacji, udało się przeprowadzić renowacje barokowego ołtarza głównego, ołtarza bocznego i ambony. Mamy też nowy podest. Cieszy nas zwłaszcza odnowiony ołtarz – miejsce bezpośrednio związane z ofiarą Chrystusa, z sakramentem Eucharystii – mówi proboszcz, ks. Tomasz Sałowski.

Mszy św. przewodniczył – i poświęcenia dokonał – ks. Krzysztof Herbut. W kazaniu mówił o mądrości Bożej i ludzkich wyborach. Mądrą rzeczą, podkreślił, jest dbałość o Boży dom.

W czasie liturgii o muzykę zadbał zespół Genezaret z Piskorzowa w diecezji świdnickiej. Proboszcz dziękował za dar ofiarności społeczności Psar, która, choć niewielka, odznacza się wielkim zaangażowaniem na rzecz Kościoła, budowaniem żywej wspólnoty, jak i troski o budynek.

Tego samego dnia w sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach trwało spotkanie w ramach 27. Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie opolskim. Ks. Tomasz Sałowski odprawił Mszę św. dziękczynną w kolejną rocznicę ustanowienia sanktuarium, wystąpił chór Cantate Domino ze Skarbimierza, a po koncercie brzeski przewodnik dr Tadeusz Jurek wprowadził wszystkich chętnych w cudowny świat fresków Śląskiej Sykstyny. Około 200 osób przybyłych do sanktuarium otrzymało dwujęzyczny unikalny album "Malarski Skarb Kościoła w Małujowicach" autorstwa dr. Tadeusza Jurka ze zdjęciami Mirosława Czoppy. Publikacja została wydana dzięki grantowi pozyskanemu przez Parafię w Małujowicach i Gminną Bibliotekę Publiczną w Skarbimierzu.

Odnowiony kościół w Psarach i EDD w Małujowicach   W kościele znalazły się między innymi nowa ambonka i ołtarz ofiarny. Miłosz Rajczakowski Odnowiony kościół w Psarach i EDD w Małujowicach   W Małujowicach. Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu Odnowiony kościół w Psarach i EDD w Małujowicach   Uroczystości przewodniczył ks. Krzysztof Herbut. Miłosz Rajczakowski
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL