Ogólnopolska Pielgrzymka Niewidomych odbywać się będzie 13 i 14 września w sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy. Ma przyjechać ok. 1000 osób.
Tradycyjnie już co drugi rok społeczność osób niewidomych i słabowidzących z całej Polski zbiera się w różnych miejscach naszego kraju. Ostatnie z cyklu tych spotkań odbyło się w 2017 r. w Lublinie. Tym razem pielgrzymi będą modlić się w sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy pod hasłem: "Czas to miłość".
- Osoby niewidome, jeśli trafią do swojej parafii z pomocą przewodników, mogą korzystać z codziennych Mszy św. czy nabożeństw, ponieważ słyszą i wiedzą dzięki temu, co się dzieje. Choć wielu z nich angażuje się mocno w swoich wspólnotach parafialnych, pragną także spotykać się w gronie osób niewidomych i słabowidzących. Lubią swoje towarzystwo, czują się w nim dobrze i bardzo tego potrzebują. To jednak nie jest to samo, co wspólnota z pełnosprawnymi ludźmi - mówi ks. Tomasz Filinowicz z duszpasterstwa osób niewidomych archidiecezji wrocławskiej.
Do Trzebnicy wybiera się Grzegorz Cieciński. Niewidomy od urodzenia 31-latek z parafii św. Augustyna we Wrocławiu będzie śpiewał psalm podczas Mszy św. To doświadczony psałterzysta, który posługuje śpiewem w Kościele już od kilku lat.
- Wiara w Boga bardzo mi pomaga w życiu. Dodaje mi sił. Gdyby nie ona, nie wiem, jakby się potoczyło moje życie. Pewnie już dawno bym się załamał. Teraz mam prosty kierunek - osiągnąć zbawienie. Ale od razu zaznaczam, że swojej niepełnosprawności nie postrzegam jako trudności. Nie wiem, jak to jest być osobą widzącą, nie mam porównania. Stawiam czoła życiu takim, jakim jest. Jako psałterzysta obrałem sobie prosty cel - jak najlepiej wypełniać swoje zadanie - mówi Grzegorz Cieciński i zaprasza wszystkich niewidomych i słabowidzących z opiekunami do Trzebnicy.
Plan pielgrzymki:
14.00 - przywitanie pielgrzymów
14.30 - konferencja (kustosz)
15.00 - Koronka do Bożego Miłosierdzia
15.20 - Droga Krzyżowa
17.00 - Msza św.
Rozjazd na nocleg
9.00 - przyjazd z miejsc noclegowych, Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP
9.30 - konferencja o księdzu prymasie
10.00 - Różaniec, program przygotowany przez niewidomych, sakrament pojednania i pokuty
11.30 - spotkanie duszpasterzy niewidomych
12.00 - Msza św., a po niej rozjazd pielgrzymów – prowiant w autokarach.
Organizator prosi, by uczestnicy mieli ze sobą turystyczne krzesełka.