Przed nami Świątnickie Spotkanie Kresowe

Już tradycyjnie w połowie września w Światnikach odbędzie się Międzynarodowe Spotkanie Miłośników Ziemi Wołyńskiej i Kresów Wschodnich. Tym razem temat główny to 80. rocznica wybuchu II wojny światowej i 100. rocznica powstania Flotylli Pińskiej.

Świątnickie spotkania mają już swoją markę i tradycję. Kresowa modlitwa i biesiada to często międzypokoleniowe wydarzenie, które przekazuje pałeczkę polskości w sztafecie historii.

- Gdyby prześledzić te wszystkie spotkania wcześniej, to bardzo łatwo można zauważyć, że mają one charakter wspomnieniowy, ale także edukacyjny. Chcemy, by ludzie uczyli się historii Kresów Wschodnich. Kresowianie spotykali się na początku ze względu na wspólną historię, więzy krwi, sąsiedztwo. Ale teraz, gdy jest ich coraz mniej, należy przekazywać naszą historię następnym pokoleniom - mówi Jerzy Rudnicki, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.

Organizatorzy jasno stawiają sobie za cel przypomnienie historii, ale także upamiętnianie żołnierzy cichociemnych, Korpusu Ochrony Pogranicza, nauczycieli kresowych, ofiar ludobójstwa ukraińskich nacjonalistów. Spotkanie świątnickie przeprowadzane jest w okolicy 17 września, czyli rocznicy ataku ZSRR na Polskę.

W tym roku w dniach 14-15 września kresowianie będą wspominać marynarzy Flotylli Pińskiej, nazywanych kresowymi marynarzami na końcu świata. - Jeszcze niedawno niewielu o nich pamiętało. Po Mszy św. zostanie odsłonięta tablica im poświęcona, która będzie uzupełniała panteon kresowy, znajdujący się w Świątnikach - dodaje J. Rudnicki.

Organizatorzy, czyli Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej we Wrocławiu, środowisko wrocławskie 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej oraz parafia św. Józefa w Nasławicach, zawsze dbają o niepowtarzalny klimat wydarzenia. Patronat honorowy objęli metropolita wrocławski abp Józef Kupny oraz wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak.

W planie ujęto m.in. uroczystą Mszę św. w intencji ofiar II wojny światowej i marynarzy Flotylli Pińskiej sprawowaną przez metropolitę wrocławskiego abp. Józefa Kupnego z udziałem pocztów sztandarowych, Kompanii Honorowej Wojska Polskiego i Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Kulminacyjnym punkiem Eucharystii będzie poświęcenie sztandaru Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej. 

Plan spotkania przedstawiamy poniżej. Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć.

Przed nami Świątnickie Spotkanie Kresowe  
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..