Z myślą o licznie przybywających na Dolny Śląsk Ukraińców wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej bezpłatnie rozdaje chętnym szkołom książkę "Polska – zarys dziejów" w ich ojczystym języku.
To ważny krok w budowaniu porozumienia polsko-ukraińskiego na poziomie społecznym i codziennym. Wiemy dobrze, jak różne nastroje towarzyszą sporej emigracji ekonomicznej ukraińskich obywateli do Polski. Wrocławskie Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w porozumieniu z Kuratorium Oświaty we Wrocławiu proponuje szkołom przekazanie bezpłatnej historycznej publikacji dla bibliotek szkolnych.
Instytut Pamięci Narodowej wydał ją już w 2015 r. jako istotną pomoc w nauczaniu i przyswojeniu wiedzy o historii Polski przez młodzież posługującą się na co dzień językiem ukraińskim.
- Można powiedzieć, że było to wydanie profetyczne. Tak naprawdę pomysłodawcą takiego projektu był śp. prof. Janusz Kurtyka, były prezes IPN-u, który w 2009 roku zorganizował spotkanie polskich i ukraińskich historyków. Wówczas zrodziła się idea, której owocem była wydana 6 lat później książka - opowiada "Gościowi" dr Stanisław Bogaczewicz, główny specjalista z Oddziałowego Biuro Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu.
W książce "Polska – zarys dziejów", która liczy 386 stron, zaprezentowano spojrzenie na dzieje polskie i polsko-ukraińskie z perspektywy naszego narodu. Chodzi o to, aby czytelnik ukraiński lepiej zrozumiał Polaków i ich postrzeganie własnej historii.
Nakreślenie historycznej optyki polskiej, polskiego punkt widzenia na pewne wydarzenia historyczne nie zmierza do tego, by antagonizować, ale by zainspirować do pogłębionych studiów historycznych i do zrozumienia ich polskiej oceny. Książka ma służyć budowaniu wzajemnego zrozumienia i szacunku.
Zakres chronologiczny publikacji obejmuje okres od IX wieku do 2012 roku.
- Widzimy spore zapotrzebowanie na tego typu podręcznik historyczny. Już zgłosiło się do nas wiele chętnych szkół, w których uczą się młodzi z Ukrainy. Okazuje się bowiem, że jest wielu uczniów na Dolnym Śląsku, którzy nasze wspólne polsko-ukraińskie dzieje postrzegają z zupełnie różnej perspektywy. Moim zdaniem książka stanowi bogaty materiał dla nauczycieli historii. Napisana została przystępnym językiem, zawiera bogactwo ilustracji oraz map - stwierdza dr Bogaczewicz.
Podkreśla, że publikacja nie musi być przeznaczona tylko dla uczniów ukraińskojęzycznych. Może trafić również do studentów, czy np. do liceów dla dorosłych.
Placówki zainteresowane otrzymaniem woluminu drogą pocztową dla bibliotek szkolnych, mogą się skontaktować mailowo z Iwoną Gajewską – pracownikiem Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu: iwona.gajewska@ipn.gov.pl. O możliwości uzyskania podręcznika decydowała będzie kolejność zgłoszeń.
Okładka podręcznika do historii po ukraińsku.