Nowy numer 42/2020 Archiwum

Dużo kromek chleba

Niemal 2 tys. kanapek przygotowali wolontariusze wrocławskiej Caritas inaugurując akcję: "Kromka chleba dla sąsiada". To element ogólnopolskiej kampanii społecznej mającej uwrażliwić na potrzeby osób starszych i potrzebujących wsparcia mieszkających w naszym najbliższym otoczeniu.

Od kilku lat Caritas Archidiecezji wrocławskiej aktywnie włącza się w działania w ramach ogólnopolskiej akcji Caritas: "Kromka chleba dla sąsiada".

- Tu w Trzebnicy, zgodnie z polską gościnnością, dzielimy się chlebem z potrzebującymi, z osobami niewidomymi, z seniorami i pielgrzymami. Chcemy w ten sposób przypomnieć, ze ten prosty gest, podanie komuś kromki chleba, jest prawdziwym gestem miłosierdzia i ma wymiar nie tylko materialny, ale jest głębokim gestem niosącym duchowe przesłanie - wyjaśnia ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

W tym roku wolontariusze i pracownicy Caritas podzielili się chlebem z osobami niewidomymi, często w wieku senioralnym, którzy pielgrzymowali do Trzebnicy z całej Polski. Dla każdego pątnika przygotowany został obfity prowiant, który udało się przygotować wraz z wrocławskim Bankiem Żywności.

- Kanapki na drogę, słodkie bułki, owoce, przekąski i woda tworzyły paczkę, którą otrzymał każdy z niemal tysiąca pielgrzymów - wylicza Michał Brzezicki koordynujący całą akcję.  Aby udało się wszystko przygotować, spakować i rozwieść do autokarów potrzebne było zaangażowanie wolontariuszy zarówno dorosłych jak i dzieci.

- Mogliśmy liczyć na pomoc wspaniałych wolontariuszy z Centrum Wolontariatu Caritas, ale przede wszystkim ze Szkolnego Koła i Parafialnego Zespołu Caritas w Trzebnicy oraz niezawodnego i doświadczonego Zespołu Caritas z parafii w Wysokim Kościele - opowiada Robert Jadwiszczak, diecezjalny koordynator wolontariatu Caritas.

Kolejne działania w ramach dni Kromki Chleba dla sąsiada to zaplanowana na piątek i sobotę 20 i 21 września ogólnopolska zbiórka żywności. Zebrane produkty zostaną przekazane w postaci paczek poprzez Parafialne Zespoły Caritas najbardziej potrzebującym osobom starszym i samotnym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama