Nowy numer 42/2020 Archiwum

Potrzebujesz? Zgłoś się i wypożycz

Dolnośląski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża przekaże Caritas Archidiecezji Wrocławskiej kolejną partię sprzętu rehabilitacyjnego i pielęgnacyjnego - wózki inwalidzkie oraz rowery dla osób z niepełnosprawnościami. Sprzęt można wypożyczyć bezpłatnie.

Dyrektor Dolnośląskiego Oddziału Okręgowego PCK, Zdzisław Jaksa zaznaczył, że instytucja, którą kieruje realizuje program pn. Tekstylia. dzięki któremu może pomagać ludziom potrzebującym, a szczególnie ludziom niepełnosprawnym.

- Dzięki fundacji Eco Textil, która podarowała rowery trójkołowe i wózki inwalidzkie, możemy uruchamiać coraz to nowe wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego. Chcemy pomagać jeszcze więcej, stąd współpraca z Caritas - mówił podczas spotkania z dziennikarzami.

Dzięki takiemu podejściu wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego powstają nie tylko przy placówkach PCK. Z. Jaksa podkreślił, że sprzęt, dzięki dalszemu wsparciu fundacji, będzie dalej dostarczany i jego dostępność będzie rosła.

Ile osób może skorzystać ze sprzętu? Tego dokładnie nie wiadomo. Liczba osób jest zależna od tego na jaki okres będzie użyczany. S. Aneta Banaś, kierownik Wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego Caritas Archidiecezji Wrocławskiej zaznacza, że umowy będą podpisywane na rok, ale będzie możliwość ich przedłużania. Warunkiem wypożyczenia jest niepełnosprawność wynikająca z choroby lub z wieku senioralnego. Wypożyczający, po wpłaceniu zwrotnej kaucji (150 zł), będzie mógł zabrać sprzęt do domu.

Część z przekazanego do wypożyczalni wyposażenia trafi do Dobroszyc. Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szklono Wychowawczego Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Dobroszycach, Justyna Kądziela-Doktor zaznacza, że szczególnie przydadzą się rowery. - Jeden z naszych podopiecznych we własnym zakresie zorganizował zbiórkę rowerów dwukołowych i w tej chwili mamy ich 5. Użyczone dwa trójkołowe posłużą wychowankom mniej sprawnym. Możliwość jeżdżenia na rowerze to frajda, to umilenie spędzania wolnego czasu, ale też wdrażanie do aktywnego spędzania czasu - wyjaśnia.

W Dobroszycach funkcjonuje również Dom Opieki Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Rowery będą służyły również podopiecznym tej placówki - niepełnosprawnym umysłowo oraz ruchowo. Dyrektor, Marcin Stelmach tłumaczy, że sprzęt jest niezbędny do przemieszczania się nie tylko poza domem, ale również wewnątrz. - Jest nam niezbędny do aktywizowania naszych podopiecznych.

Do wypożyczalni prowadzonej przez Caritas trafiło 8 wózków inwalidzkich, 2 rowery trójkołowe, kule i balkoniki. W planach jest przekazywanie kolejnych partii sprzętu. Pieniądze na jego zakup pozyskiwane są m.in. poprzez zbiórki odzieży używanej do pojemników PCK i jej przetwarzanie.

Więcej informacji oraz kontakt do wypożyczalni można znaleźć TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama