Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Weź udział w tegorocznych uroczystości jadwiżańskich

Warto sobie zaplanować czas, by nawiedzić grób św. Jadwigi Śląskiej, patronki Dolnego Śląska w okolicach jej liturgicznego wspomnienia. Uroczystości jadwiżańskie to nie tylko piesza pielgrzymka do trzebnicy...

Ks. Piotr Filas SDS, podkreśla, że ten rok dla Międzynarodowego Sanktuarium Św. Jadwigi Śląskiej jest szczególny.

- Przeżywaliśmy 800-lecie konsekracji kościoła. Św. Jadwiga miała ogromny wpływ na swojego męża, księcia Henryka Brodatego, że zdecydował się w 1202 r. ufundować klasztor i bazylikę, w której ona spoczęło po swojej kanonizacji. Dlatego te omodlone mury kościoła prowokują do tego, by każdy z nas wpisał się na nowo w ten jubileusz i za wstawiennictwem świętej wypraszał to, co potrzebne, by tu już tu na ziemi stawać się szczęśliwym - mówi kustosz sanktuarium zapraszając do wzięcia udziału w obchodach jadwiżańskich.

Przypomnijmy. Wspomnienie św. Jadwigi Śląskiej przypada 16 października. Uroczystości rozpoczną się jednak już w sobotę 12 października. Przed południem odbędzie się pielgrzymka kobiet. Mszy św. o 11.00 będzie przewodniczył bp Jacek Kiciński. Po Mszy św. specjalne błogosławieństwo otrzymają mamy oczekujące potomstwa.

Tego samego dnia o 16.30 przy ołtarzu polowym rozpocznie się Msza św. na zakończenie Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. Będzie jej przewodniczył ordynariusz zielonogórsko-gorzowski, bp Tadeusz Lityński. Uwaga. Mszę św. będziemy dla państwa transmitować na www.wroclaw.gosc.pl.

Centralne uroczystości będą miały miejsce w niedzielę 13 października podczas Mszy św. o 11.00, której przewodniczył będzie biskup opolski Andrzej Czaja. Po Eucharystii odbędzie się procesja z relikwiami św. Jadwigi.

Ostatnim dniem jadwiżańskich obchodów będzie środa 16 października. Wówczas przed południem (o 11.00) w bazylice trzebnickiej zbiorą się pielgrzymi chorzy i niepełnosprawni. Mszy św. będzie przewodniczył i homilię wygłosi bp Andrzej Siemieniewski.

Popołudniu świętować będą mieszkańcy Trzebnicy. O 18.00 z rynku do bazyliki przejdzie krótka pielgrzymka, którą zakończy Msza św. Będzie jej przewodniczył biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel.

Znamy już program tegorocznych uroczystości jadwiżańskich

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy