Nowy numer 31/2020 Archiwum

Młodzi nie boją się odpowiedzialności i będą ślubować

W Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Henrykowie 10 października uczniowie pierwszych klas złożą uroczyste ślubowanie na sztandar.

Podniosłe wydarzenie rozpocznie się o 10.45 od uroczystego apelu szkolnego z meldunkiem.

Po nim o godz. 11 Mszę świętą w henrykowskim sanktuarium NMP - Matki Języka Polskiego odprawi abp Józef Kupny. Po Eucharystii zaplanowano przemarsz na plac apelowy. Tam nastąpi przysięga klas przysposobienia wojskowego, ratownictwa oraz dietetyki sportowej. A na koniec uczniowie zaprezentują swoje umiejętności w defiladzie. 

- Od pierwszego dnia roku szkolnego nasi uczniowie uczą się musztry i zwrotów. Prawie codziennie odbywają się treningi sztuki ceremoniału wojskowego. Nasza placówka jest oparta na mocnych fundamentach. Obok wartości katolickich chcemy szerzyć patriotyzm. Wpisujemy się w duch nauczania Kościoła i metropolity wrocławskiego, czyli umiłowanie Boga, drugiego człowieka oraz ojczyzny. Współczesny świat potrzebuje wartościowych prawdziwych autorytetów z historii Polski i Kościoła katolickiego i my takich młodzieży przedstawiamy - mówi ks. kpt. Krzysztof Deja, dyrektor KLO w Henrykowie.

Podkreśla, że mundur, który uczniowie włożą w dzień przysięgi, ma uczyć ich odpowiedzialności, dyscypliny, przywiązania do wartości chrześcijańskich i patriotycznych.

- Przysięga to osobne ślubowanie, które otwiera 3-letni cykl przygotowania do zdobycia certyfikatu wojskowego. Od momentu jej złożenia każdy nosi tytuł kadeta ze stopniem szeregowego. A mundur zawsze zobowiązuje do reprezentowania określonego poziomu, o który dbamy w szkole. Wojskowość jest w pewnym sensie jej symbole i cechą charakterystyczną - tłumaczy ks. kpt. Deja.

Wisienką na torcie będzie koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz wystrzelenie sondy kosmicznej w stratosferę.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama