Na Jasnej Górze odbyła się po raz pierwszy Ogólnopolska Pielgrzymka Przedsiębiorców, którą zainicjował abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.
Pod hasłem „Wiele zostało wam powierzone” 6 października na Jasnej Górze w 1. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Przedsiębiorców wzięło udział ok. 200 osób.
Z inicjatywą powstania nowej pielgrzymki wyszedł abp Józef Kupny, przewodniczący Rady ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski, który objął patronat nad spotkaniem. Wydarzenie zorganizowano w odpowiedzi na duchowe potrzeby środowisk katolickich przedsiębiorców.
- Kontakty z tymi, którzy prowadzą firmy, te mniejsze i większe, doprowadziły mnie do przekonania, że oni oczekują obecności Kościoła, potrzebują formacji, o nią proszą. Zaczęło się od duszpasterstw i teraz jest najwyższy czas, żeby przyjechać na Jasną Górę pokłonić się Matce Bożej i zawierzyć wszystkie sprawy przedsiębiorców, pracodawców, i prosić o potrzebne łaski i błogosławieństwo - mówi abp Józef Kupny.
Podkreślił, że hasło pielgrzymki mówi o tym, że przedsiębiorcy, ci, którzy kreują życie gospodarcze, zostali przez Pana Boga bogato obdarowani. Do tego potrzeba pewnej kreatywności, sprawności w zarządzaniu, a to nie każdy posiada.
- To, że wiele otrzymali, nie jest żadną przesadą, ale zobowiązaniem, by tym służyć, to rozwijać, ale i budować dobro wspólne naszej ojczyzny. Jeśli szefowie firm oczekują od Kościoła pomocy, to właśnie w tym zakresie. Nie jesteśmy fachowcami od zarządzania, ale możemy wskazywać im kierunek duchowości, pokazywać, zaznajamiać ich z Katolicką Nauką Społeczną - stwierdził metropolita wrocławski na Jasnej Górze.
Podczas pielgrzymki zebrani mogli wysłuchać świadectwa gości specjalnych, którymi byli: Jolanta Grabowska-Markowska, lekarz medycyny, pediatra, założycielka i prezes Społecznego Towarzystwa Hospicjum Cordis oraz Roman Kluska, polski przedsiębiorca, założyciel i wieloletni prezes Optimus S.A., twórca marki Prawdziwe Jedzenie.
- Pan Bóg obdarzył mnie życiem obfitującym w wiele sytuacji, często trudnych. Chciałbym dzisiaj podzielić się niektórymi moimi drogami do Pana Boga. Jeśli ktoś będzie mógł coś wartościowego dla siebie przyswoić, to myślę, że po co tutaj przyjechałem. Tych zdarzeń było bardzo wiele. Jest to droga od osoby, która otrzymała wiarę na bazie tradycji, raczej płytkiej wiary, natomiast bez odczuwania tej obecności i miłości Pana Boga do nas, po drogę przez różne trudne doświadczenia, które pokazały, że tylko oparciem się na prawdzie, na dobroci i miłości do nas naszego Stwórcy można budować szczęście, można dać sobie radę z każdą trudnością - podkreślał Roman Kluska.
Organizatorami Pielgrzymki byli Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców "Talent" i Stowarzyszenie Chrześcijańskich Przedsiębiorców i Menadżerów "Nostra Res".
- Od 20 lat towarzyszymy przedsiębiorcom w ich rozwoju duchowym. Nasze cele są stricte duchowe - formacja, rozwój życia duchowego, ale także zajmujemy się etyką biznesu i tworzymy pewnego rodzaju wspólnotę środowiska katolickich przedsiębiorców w Polsce. Widzimy w dzisiejszym świecie bój o wartości. Jako chrześcijanie musimy mówić, na jakich zasadach się opieramy. Dla przedsiębiorców to jest szczególnie istotne - bo jest pokusa w dzisiejszym świecie, aby pójść na skróty, aby zrobić biznes szybko. My mówimy inaczej - trzeba go oprzeć na wartościach - tłumaczy mówi ks. Przemysław Król, sercanin, moderator Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców "Talent".
Po Mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu przedsiębiorcy modlili się na Mszy św. pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego. Później zawierzyli się Bogu przez Maryję w specjalnym akcie.