Nowy numer 39/2020 Archiwum

Transitus przyciąga

To jedyne takie nabożeństwo w roku. We Wrocławiu odprawiane w czterech parafiach. W tym roku zajrzeliśmy do braci kapucynów, do kościoła pw. św. Augustyna.

W nocy z 3 na 4 października 1226 roku św. Franciszek z Asyżu przeszedł z ziemskiego życia do życia wiecznego w królestwie niebieskim. Miał wtedy 45 lat, od 20 lat czynił pokutę, a od 2 lat nosił na rękach stygmaty.

Zgodnie z wielowiekową tradycją rodzina franciszkańska spotyka się w wigilię uroczystości św. Franciszka, by upamiętnić jego błogosławioną śmierć. To nabożeństwo nazywa się „Transitus”. W parafii kapucyńskiej pw. św. Augustyna przy ul. Sudeckiej we Wrocławiu świętowano uroczyściej niż zwykle. W tym roku bowiem Młodzież Franciszkańska „Tau” przygotowała specjalne Triduum Franciszkańskie, które wróciło do parafii po kilku latach. – Chcieliśmy wyodrębnić z codzienności czas do zatrzymania się w codziennym biegu i refleksji nad własnym życiem, spojrzenia na nie przez pryzmat historii Biedaczyny z Asyżu, którego, jako wspólnota młodych ludzi, pragniemy naśladować. Odprawione nabożeństwa przygotowały nas lepiej do przeżycia uroczystości św. Franciszka, a jednocześnie to one właśnie przedłużają wspominanie tego wielkiego świętego – tłumaczy Marta Nowicka z MF „Tau”. Triduum rozpoczęło się 1 października od nabożeństwa nawrócenia. Wierni rozważali fragmenty opisujące życie asyskiego Biedaczyny. Następnego dnia przeprowadzono bardzo symboliczną medytację przy krzyżu z San Damiano, czyli średniowiecznej ikonie, przez którą Bóg przemówił do Franciszka. Młodzi tłumaczyli parafianom jej znaczenie. Z kolei 3 października Franciszkański Zakon Świeckich przygotował Transitus, podczas którego zostały dokładnie przypomniane i odmówione modlitwy stworzone przez założyciela Zakonu Serafickiego. Na koniec wszyscy mieli możliwość ucałować relikwie św. Franciszka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama