Studenci zrzeszeni w duszpasterstwach akademickich Wrocławia rozpoczęli uroczyście nowy rok nauki modlitwą w kościele uniwersyteckim.
Wspólna inauguracja nowego roku formacji w duszpasterstwach to już wrocławska tradycja. Przenajświętszą Ofiarę 9 października wieczorem sprawowali duszpasterze akademiccy z całego miasta, a przewodniczył jej ks. dr Jacek Froniewski, kanclerz wrocławskiej kurii, przed laty członek Duszpasterstwa Akademickiego Wawrzyny. Ze studentami modlili się również bracia ze wspólnoty Taizé.
W homilii ks. Froniewski zachęcał zebranych do tego, by w czasie nauki zawierzyli Jezusowi i byli blisko Niego.
- Kiedy 34 lata temu przyjechałem do Wrocławia, żeby rozpocząć studia, też wybrałem się na taką inaugurację i też odwiedzałem duszpasterstwa akademickie. Był to zupełnie inny czas w Polsce. Można powiedzieć - czarno-biały. Prawda wydawała się bardziej oczywista niż dzisiaj. Gromadzi nas tutaj Jezus Chrystus, dlatego cieszę się, że przyszliście - mówił ks. dr Froniewski.
Przypomniał, że Jezus w Ewangelii jest przedstawiany jako nauczyciel i mistrz. A jeśli młodzi przybyli na Mszę, to uważają się za Jego uczniów.
- Jezus to taka osobowość, obok której nie można przejść obojętnie. W wielu warstwach zbanalizowaliśmy nasze życie, uciekamy od pytań o sens. Ale wcześniej czy później przychodzi nam się z nimi zmierzyć, a także z poszukiwaniem odpowiedzi na nie. Bo te pytania wracają do nas z głębokości serca. Dlatego szukamy autorytetów, przewodników jako punktów odniesienia na mapie naszego życia - tłumaczył kapłan.
Wyjaśniał także istotne znaczenie autorytetu.
- Warto dziś zapisać się do szkoły wyższej Jezusa. Studia to nie tyle zdobywanie zawodu, co bardziej przygoda intelektualna wiodąca do pełni człowieczeństwa i dojrzałości życiowej. Współcześnie rozdzielono studia od wiary. A te dwie rzeczywistości wbrew dzisiejszym uprzedzeniom, służą rozwojowi człowieka w pełni - stwierdził kaznodzieja.
Jak dodał, może trzeba na nowo otworzyć drzwi kościoła uniwersyteckiego pod chórem, które łączą świątynię z uczelnią.
- Powiedzmy sobie szczerze, wiara potrzebuje nauki i odwrotnie. Jak mówiła studentka Uniwersytetu Wrocławskiego - św. Edyta Stein „Kto szuka prawdy, świadomie lub nieświadomie szuka Boga” - cytował ks. dr Froniewski.
Jego zdaniem Wrocław to wspaniałe miasto do studiowania. Miasto, gdzie jak nigdzie w Polsce rozkwitły duszpasterstwa akademickie. A to za sprawą takich kapłanów, jak sługa Boży Aleksander Zienkiewicz, wybitny duszpasterz młodych ludzi.
- Nie zmarnujcie tej szansy, jaką dają studia. To może być czas budowania przyjaźni z Jezusem. Drugiej takiej szansy możecie już nie otrzymać - apelował kanclerz wrocławskiej kurii.
Na koniec brat Wojtek z Taizé zachęcał młodzież, by przygotowywała się do Europejskiego Spotkania Młodych, które już na przełomie grudnia i stycznia odbędzie się we Wrocławiu. Na modlitwy można przychodzić od wtorku do soboty do Centrum Przygotowań ESM.