Nowy numer 31/2020 Archiwum

Wokół streetworkingu

We Wrocławskim Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych SEKTOR 3 odbyła się debata "Pokonać Bezdomność” pod honorowym patronatem Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Bożeny Borys-Szopy.

Tematem debaty był streetworking, czyli pomoc świadczona osobom bezdomnym nie korzystającym z placówek noclegowych, żyjącym w przestrzeni publicznej i miejscach niemieszkalnych.

Przed częścią warsztatową zaprezentowano rozwiązania z zakresu streetworkingu realizowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Dąbrowie Górniczej oraz streetworking połączony z pomocą ambulatoryjną realizowany w Krakowie przez Fundację Przystań Medyczna.

Podczas warsztatów uczestnicy debaty dyskutowali o budowaniu zaufania i relacji, współpracy ze służbami mundurowymi, wskazówkach w zakresie interwencji oraz podejściu do uprawiania żebractwa jako aktywności zawodowej. Osoby uczestniczące w warsztatach miały okazję podyskutować o plusach i minusach pracy zarówno w strukturach instytucji publicznej, jak i w organizacji pozarządowej.

Wspólnie zastanawiano się nad rolą streetworkera jako łącznika z systemem pomocy społecznej i wsparcia dla osób w kryzysie bezdomności. Rozmawiano także o sukcesach i porażkach w pracy na ulicy, o potrzebie uważności i nie bagatelizowaniu zagrożeń, których w życiu na ulicy jest bardzo dużo. Jednym z ważniejszych wniosków z debaty jest potrzeba większego zaangażowania i rozwoju psychiatrii środowiskowej kierowanej do osób żyjących na ulicy i przestrzeni publicznej.

Zebrane podczas debaty opinie i wnioski posłużą do stworzenia rekomendacji w zakresie regulacji zawodu streetworkera w ustawie o pomocy społecznej. W debacie wzięły udział organizacje pozarządowe oraz jednostki samorządowe z Wrocławia oraz województwa dolnośląskiego.

Debatę zorganizowały Ogólnopolska Federacja na rzecz Rozwiązywania Problemu Bezdomności oraz Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama