Mszy św. wieńczącej 40. Pieszą Pielgrzymkę do grobu św. Jadwigi w Trzebnicy przewodniczył bp Tadeusz Lityński, ordynariusz zielonogórsko-gorzowski.
W homilii podkreślił, że jest zaskoczony ogromną frekwencją uczestników pielgrzymki. Zauważył, że w ten sposób realizuje się hasło jutrzejszego Dnia Papieskiego "Wstańcie i chodźcie".
- Jestem wdzięczny św. Jadwidze za wpływ na moje powołanie - mówił. Podkreślił, że przez pielgrzymkę widzimy trud naszego życia i słabość naszego ciała i ducha. W tym ograniczeniu zapraszamy na naszą drogę Jezusa i Jego Matkę - Królową Różańca Świętego. - Przesuwając paciorki różańca zauważamy, że nasze życie jest również pełne tajemnic radosnych, bolesnych i chwalebnych - dodał. Zauważył, że swoje troski i radości przynoszą św. Jadwidze pątnicy od wieków.
Przywołał słowa kard. Joachima Meisnera, który niegdyś wspominał pielgrzymkę z okazji 700. rocznicy śmierci św. Jadwigi w 1943 r. Mimo trudów wojny ludzie nie zaprzestali nawiedzania grobu księżnej. - Przybyliśmy tu dziś w czasach pokoju, ale niemały zamęt mamy we współczesnym świecie. Dobro miesza się ze złem, prawda z kłamstwem, sprawiedliwość z niesprawiedliwością. Świętość życia jest deptana, przeprowadza się eksperymenty na świętych instytucjach, jakimi są rodzina i małżeństwo - zauważył.
Bp Tadeusz Lityński. Agata Combik /Foto GośćNastępnie znów nawiązał do słów kard. Meisnera: "Trzymajmy się św. Jadwigi, a ona poprowadzi nas do celu". - Nie zniechęcajmy się trudem pielgrzymowania po niełatwych drogach XXI w. Nie dajmy sobie wmówić, że istnieje świat łatwy i przyjemny - zaznaczył. Zauważył też, że życie św. Jadwigi uczy nas, że życie udane i szczęśliwe buduje się wytrwale na Chrystusie i że może ono nawet po wiekach może wydawać owoce, czego my, uczestnicy tej uroczystości, jesteśmy najlepszym przykładem.
Następnie przywołał krótko życiorys świętej księżnej, świadczący o jej wielkiej świętości, która jest dla nas przykładem wiernego i mężnego życia.
- Żyjemy w świecie wygód i przyjemności. Cały świat mamy w zasięgu ręki, ukryty w milionach informacji wyświetlanych w telefonie. Żyjemy w świecie wygód. Może powinniśmy jak św. Jadwiga zdjąć te wygodne buty naszych czasów i przez modlitwę i post wypraszać sobie i bliskim życie udane i szczęśliwe, choć niejednokrotnie naznaczone, doświadczone krzyżem. (...) Niech dzisiejsza pielgrzymka nauczy nas codziennego trudu walki o godność i świętość.
Biskup mówił o tym, że postawa św. Jadwigi - pobożnej małżonki, matki, a później wdowy - jest dla nas znakiem ewangelicznego sprzeciwu wobec wszelkiej próby degradacji życia małżeńskiego i rodzinnego. - Jesteś wzorem władczyni kierującej się w rządzeniu ewangeliczną miłością. Jesteś wzorem prawdziwej miłości Boga i bliźniego - głosił.
Nawiązał również do dnia wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. Przekonywał, że to efekt skuteczności działania św. Jadwigi.
Bp Lityński zachęcał, by z dzisiejszej Ewangelii zabrać do siebie choćby jedno zdanie: "Kto pełni wolę Bożą, ten mi jest bratem, siostrą i matką".
Na zakończenie homilii wyraził przekonanie, że pielgrzymowanie jest wpisane w proces budowania życia na mocnym fundamencie wiary, nadziei i miłości - sensu życia. Zaznaczył, że w XXI w. można zbudować życie szczęśliwe, mimo że na świecie panuje choroba zaniku wiary w Boga. Warunkiem jest wzięcie na patronkę św. Jadwigi. - Jesteśmy powołani, by wygrać życie i wzorem św. Jadwigi i św. Jana Pawła II wymagajmy od siebie, módlmy się i podejmujmy trud wyrzeczenia, aby czasami wygodne buty współczesności nie zmarnowały nam życia; abyśmy wypełniali wolę Bożą.
Posłuchaj całej homilii: