To nie jest zwykła szkoła. Chodzi w niej bowiem o praktykowanie relacji przyjaźni z Bogiem, z bliźnimi i ze światem. A wśród propozycji IDK prócz wykładów znajdziesz wędrówki leśnymi drogami, zbieranie ziół czy warsztaty mydlarskie.
IDK funkcjonuje przy parafii Karmelitów Bosych we Wrocławiu, przy ul. Ołbińskiej 1. Kierujący instytutem o. Antoni Rachmajda OCD zwraca uwagę na słowo „przyjaźń” – którym św. Teresa Wielka opisywała istotę modlitwy. – Pisze w swej autobiografii, iż „wygrała swe życie, gdy zamieniła je w modlitwę” – gdy przyjęła Boga jako swego przyjaciela, z którym dzieliła całe swe życie. Stwierdziła, iż „Teresa sama nie może nic, lecz Teresa z Chrystusem może wszystko...” – zauważa.
O taką formę relacji z Bogiem chodzi w Instytucie. A ponieważ żyjemy pośród innych, w konkretnym miejscu i czasie, nie można pomijać relacji i z ludźmi. Przyjaźń z Bogiem i z drugim człowiekiem daje siłę do mądrego „bycia w świecie” – nie poddawania się mu, lecz przemieniania go.
IDK prowadzą karmelici bosi, a wykładowcami są i osoby duchowne i świeckie z całej Polski. Formacja realizowana jest poprzez 2-letnie wykłady, następnie spotkania warsztatowe i grupy modlitwy terezjańskiej. Wykłady odbywają się co 2 tygodnie w czwartki od 17.00 do 20.00 przy ul. Ołbińskiej 1.
Przedmioty wykładowe na I roku: Życie i dzieło św. Teresy od Jezusa – założycielki Karmelu (o. A. Rachmajda OCD, Wrocław); Formacja ucznia Jezusa według Ewangelii (ks. R. Kempiak SDB, Wrocław); Umiejętność współmyślenia z drugim człowiekiem, by dzięki temu poznawać prawdę o nim (A. Workowski, Kraków); Poznawanie przez historię Boga działającego w świecie (G. Maciejewski, Sz. Modzelewski i W. Grzybowski – Szkoła Nawigatorów); Wprowadzenie do świętej teologii – wprowadzenie do myślenia o sobie i świecie z perspektywy samego Boga (ks. M. Małyga – Wrocław) oraz do jej praktykowania (o. prof. K. Lubowicki, Wrocław).
Przedmioty wykładowe na II roku: Postać św. Jana od Krzyża, karmelity bosego, najbliższego współpracownika św. Teresy od Jezusa w dziele reformy Karmelu, który uczy wolności – niezbędnej, by pozwolić Bogu działać bez ograniczeń w naszym życiu (o. A. Rachmajda OCD); Wykłady o Chrystusie jako prawdzie-skale, na której można budować swe życie (ks. M. Małyga); Formacja sumienia w prawdzie (ks. prof. P. Bortkiewicz TChr, Poznań); Poznawanie prawdy o człowieku jako osobie – pedagogika personalistyczna (prof. K. Olbrycht - Cieszyn); Korzenie cywilizacji europejskiej – nauka i sztuka (G. Strykowska – Poznań).
2. stopień formacji to 24-godzinne spotkania warsztatowe – odbywające się raz w miesiącu, zwykle poza Wrocławiem; 3. stopień – praktykowanie życia w relacji z Bogiem i przyjaciółmi w codziennym życiu: grupy modlitwy terezjańskiej. Ich spotkania również, jak warsztaty, odbywają się co miesiąc, poza Wrocławiem, zaczynają się w piątek o 18.00, kończą w soboty o 18.00.
Członkowie małej grupy modlitewnej przypatrują się swemu życiu w świecie i dzielą się nim w świetle tekstów Pisma świętego i świętych Karmelu (piątkowy wieczór), uczestniczą w spotkaniu formacyjnym wszystkich osób w sobotę. Formacji towarzyszy świętowanie – tworzenie relacji przyjaźni.
Instytut rozpoczął działalność 3 października, uroczysta inauguracja odbędzie się 20 października. Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem idk.wroclaw@gmail.com lub tel. 698 672 838 i 600 094 677. Więcej na www.woclaw.karmelicibosi.pl.