Nowy numer 31/2020 Archiwum

Z nadzieją czekają już na wiosnę

Cebulki żonkilowe zasadzili uczniowie z Oławy i okolic inaugurując XI oławskie Pola Nadziei. Kiedy wiosną kwiaty rozkwitną, będą wręczane podczas zbiórki na zakup sprzętu dla podopiecznych Hospicjum Domowego Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Oławie.

Uczniowie ze wszystkich oławskich i okolicznych szkół sadzili wczoraj cebulki żonkili. Wspólnie otworzyli w ten sposób XI oławskie "Pola Nadziei" pod hasłem "Nie jesteś sam". W oławskim Ośrodku Kultury sala widowiskowa wypełniła się do ostatniego miejsca.

- Rok temu zmieniliśmy miejsce na większe ponieważ mamy tak wielu wolontariuszy, tak wiele szkół współpracujących z naszym hospicjum, że w sali ratuszowej już się po prostu nie mieściliśmy - wyjaśnia Marta Możejko, koordynująca wolontariat hospicjum domowego.

Dla wszystkich zebranych wystąpili uczniowie Gminnej Szkoły Podstawowej w Oławie pod kierunkiem Katarzyny Daleckiej prezentując program słowno-muzyczny przybliżający ideę "Pól Nadziei", ich historię oraz wskazujący na potrzebę wyrażania swojej miłości wobec osób bliskich naszym sercom.

Na scenie pojawili się również przedstawiciele wszystkich szkół i zaprzyjaźnionych z Hospicjum instytucji, by wspólnie zasadzić żonkile, które już od starożytności były uważane za symbol nadziei.

- Zasadzone jesienią cebulki wyglądają bardzo niepozornie, ale wiosną spodziewamy się, że ucieszą nas piękne żółte kwiaty na tle błękitnego nieba - te dwa kolory: żółty i niebieski to kolory niosące nadzieję dla naszych podopiecznych zmagających się z chorobą nowotworową. To symbol, że nie są sami, że ludzie o nich pamiętają i niosą pomoc tak jak potrafią ­- mówi koordynator oławskich pól nadziei Sławek Graczyk.

Otwarcie tegorocznej edycji "Pól Nadziei" zwieńczył mini recital oławskiego gitarzysty Błażeja Prochownika.

Zasadzenie żonkili to tylko część szerszej kampanii, która promuję ideę hospicyjną. Wolontariusze i pracownicy Hospicjum Domowego Caritas Archidiecezji Wrocławskiej regularnie odwiedzają okoliczne szkoły i spotykają się z uczniami by pokazać im w jaki sposób należy pielęgnować osoby chora, ale najważniejszą częścią takich wyjazdów są rozmowy o śmierci, cierpieniu i chorobie. ­ - To trudne tematy, ale zadziwiające może być jak bardzo uczniowie angażują się w te rozmowy. Oni potrzebują podzielić się swoim doświadczeniem, opowiedzieć o tym co się dzieje w ich rodzinach . To niezwykle cenna część naszej działalności - opowiada Wioletta Suseł, kierownik medyczny Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

- Naszymi pacjentami są osoby, u których rozpoznano chorobę nowotworową, zmagające się z ogromnym bólem. Ale samotność to też element cierpienia związany z ich stanem. Dlatego hospicjum domowe niesie pomoc nie tylko na poziomie medycznym ale również to pomoc psychologa czy wolontariuszy rozmawiających z podopiecznymi albo po prostu spędzających z nimi czas - wyjaśnia Adam Dziadura, lekarz hospicjum.

27 marca 2020 roku odbędzie się wielki finał akcji przy Termach Jakuba w Oławie. Wtedy uczniowie przejdą w radosnym korowodzie niosąc naręcza żonkili wyrosłych na Polach nadziei oraz zrobionych własnoręcznie z papieru i bibuły.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama