Nowy numer 28/2020 Archiwum

Czas nie leczy tych ran

O tym, jak radzić sobie po poronieniu, mówili specjaliści na spotkaniu w parafii Najświętszego Serca Jezusowego we Wrocławiu.

Wydarzenie wpisało się w obchody Dnia Dziecka Utraconego, który przypada 15 października. Małgorzata Madajczak opowiedziała o prawnym aspekcie poronienia.

Mówiła o tym, jak postępować w szpitalu, o co powinniśmy pytać i co nam się wówczas należy. – Są szpitale, które informują rodziców o prawie do pochówku, ale jest ich niewiele. Niektóre po prostu dają kobiecie plik dokumentów do podpisania, z których jeden mówi o zrzeczeniu się prawa do pochówku. Inne wystawiają dokumentację dopiero po zapytaniu rodziców. Większość jednak w ogóle nie informuje o prawach, a gdy o nie zapytamy, wprowadzają w błąd – ostrzegała M. Madajczak. Dodała, że rodzice mają prawo do pochówku, do rejestracji dziecka w urzędzie stanu cywilnego, do zasiłku pogrzebowego oraz do 8-tygodniowego urlopu macierzyńskiego. W drugim wystąpieniu Magdalena Krajewska, pedagog i doradca życia rodzinnego, mówiła o stracie dziecka z psychologicznego punktu widzenia. – W tym przypadku potrzebna jest żałoba, która ma konkretne etapy i powinna zostać dobrze przeżyta. Pierwszy etap objawia się szokiem, otępieniem i zaprzeczeniem. Wtedy może nastąpić wstrząs psychiczny. Później następuje okres tęsknoty i żalu, bezradności i beznadziejności. Pojawia się smutek, ale także gniew na los, na siebie, irracjonalne oskarżenia – opisywała M. Krajewska. Ostatni etap żałoby to reorganizacja, akceptacja straty. Powrót do funkcjonowania trwa minimum 9 miesięcy. – Osoby, która straciła dziecko, nie interesuje czas. Ona nie wierzy, że on leczy rany, dlatego nie powinniśmy tak do niej mówić. Ważne jest mądre wspieranie poprzez towarzyszenie – podsumowała prelegentka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama