W parafii św. Elżbiety Węgierskiej przy ul. Grabiszyńskiej dzieci mogą zostać ilustratorami Ewangelii, przygotować album, wyśpiewać parafialną piosenkę. Słowo Boże przemawia do nich przez mnóstwo przedmiotów, znaków i barw.
Ilustracje wykorzystywane są także (wyświetlane) w czasie niedzielnej Mszy św. z udziałem dzieci o 11.15 – podczas kazania, któremu zawsze towarzyszy sporo symbolicznych przedmiotów, starannie gromadzonych w parafialnych zbiorach.
„Daj mi, Jezu, zdrowe uszy, niech Twe słowo serce kruszy. Ustom moim daj energię, abym głosił Ewangelię” – to fragment utworu napisanego do projektu „Effatha”; piosenka która wyjątkowo mocno wpadła parafianom w ucho. Autorem słów jest ks. Janusz, muzyki – parafialny organista.
W tym roku obaj przygotowali piosenkę „Uczniowie Jezusa”. Taką nazwę nosi obecny projekt, na rok szkolny 2019/2020. Towarzyszący mu album jest jeszcze bardziej rozbudowany niż ubiegłoroczny; zawiera odniesienia do zbliżającej się 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Konkurs na ilustracje odbywał się tym razem nie w szkole, ale przy parafii; dzieci losowały koperty z tekstami ewangelii na poszczególne niedziele.
Takie propozycje przeznaczone są dla wszystkich. Dodatkowa oferta czeka na dzieci, które przygotowują się do I Komunii Świętej. Otrzymują „Pamiętnik dziecka”, natomiast dla mam i ojców wydano „Informator dla rodziców”. Znajduje się tam m.in. plan wydarzeń, w których dziecko powinno uczestniczyć, ale także krótkie wyjaśnienia dotyczące okresów liturgicznych czy nabożeństw.
– Raz w miesiącu dzieci pierwszokomunijne uczestniczą w dodatkowej katechezie w parafii. Na swoją własną katechezę zaproszeni są również… rodzice – mówi ks. Janusz. – Chodzi o to, by odnaleźli się w środowisku parafialnym, żeby dobrze się tu poczuli. W tym roku do Komunii św. przygotowują się dwie grupy dzieci; mamy więc takie katechezy w dwie niedziele miesiąca. Spotkania, ze względu na ilość uczestników, odbywają się w dwóch salach równolegle. Natomiast katecheza dla rodziców ma formę spotkania z zaproszonym gościem, przy kawie i herbacie. Jako prelegentów mieliśmy na przykład małżonków z Domowego Kościoła, salezjanina mówiącego o systemie wychowawczym ks. Bosko, ks. Aleksandra Radeckiego.
Projekt poświęcony świętym z parafialnego kościoła. Agata Combik /Foto GośćZ myślą o dzieciach i nie tylko podejmowane są takie inicjatywy, jak druk specjalnych parafialnych notesików przygotowywanych na różne okazje – na przykład przed odpustem czy z okazji Światowego Dnia Młodzieży. Barwnie wyglądają spotkania ze św. Mikołajem – poprzedzone katechezą (z filmem, piosenkami, konkursem) czy odpustowe uroczystości ku czci św. Elżbiety Węgierskiej (w parafialnej szafie przechowywana jest dla niej odświętna suknia!).
– Ważne, żeby ze strony parafii została przygotowana konkretna oferta dla dzieci, rodziców – nawet jeśli tylko część osób z niej korzysta. Widać jednak, że bardzo wielu jest tych, którzy korzystają – mówi ks. Janusz. – Katechezy przy parafii, oprócz szkolnych, mają swój sens. I dzieci i ich bliscy wchodzą w naturalny sposób w życie parafii. Dla wielu rodziców to pierwsza okazja, by choćby zajrzeć do niektórych pomieszczeń przy kościele, by poczuć że to jest „ich miejsce”. Dzieci cieszą się z różnych, nawet drobnych prezentów za zaangażowanie, dyplomików, jakie otrzymują przy różnych okazjach. Dorośli cenią sobie informacje drukowane, które dostają do ręki. Jeśli chodzi o katechezy przy parafii, to wydaje się, że powodzeniem cieszyłyby się także spotkania dla dzieci po przyjęciu Pierwszej Komunii św.
Kluczem do sukcesu wydaje się między innymi splecenie różnych inicjatyw w jeden przemyślany projekt, z wyrazistą oprawą graficzną, jasnym przesłaniem. Wiele osób już oczekuje na kolejne parafialne niespodzianki.
Więcej o projektach dla dzieci zobacz na stronie parafii.
Cudowny połów. Archiwum parafii Nad Jordanem. Archiwum parafii