Nowy numer 28/2020 Archiwum

Dobra Nowina oczyma dziecka. W parafii św. Elżbiety Węgierskiej we Wrocławiu

W parafii św. Elżbiety Węgierskiej przy ul. Grabiszyńskiej dzieci mogą zostać ilustratorami Ewangelii, przygotować album, wyśpiewać parafialną piosenkę. Słowo Boże przemawia do nich przez mnóstwo przedmiotów, znaków i barw.

Ks. Janusz Jastrzębski już przed laty wprowadzał pewne obrazkowe pomoce dla dzieci, ułatwiające im wejście w głąb liturgii. W parafii przy ul. Grabiszyńskiej od kilku lat prowadzi rozbudowane Autorskie Parafialne Projekty Duszpasterskie dla Dzieci – w skład których wchodzą między innymi Msze św. z udziałem najmłodszych, ze specjalnie przygotowanymi kazaniami, tworzenie albumów kolekcjonerskich z naklejkami ilustrującymi Ewangelię, parafialną piosenką i mnóstwem różnych konkursów, spotkań, niespodzianek. Wszystkie są powiązane tematycznie. Współautorem parafialnych projektów dla dzieci jest pani Ewa Kłak, osoba z dużym doświadczeniem katechetycznym i pedagogicznym. Ona też przygotowuje pod względem merytorycznym i graficznym publikacje i pomoce do realizacji programów.

Dobra Nowina oczyma dziecka. W parafii św. Elżbiety Węgierskiej we Wrocławiu   Dzieciom służą rozmaite materiały opracowane w całości w parafii. Agata Combik /Foto Gość

Najpierw (w roku szkolnym 2017/2018) były „Aureolki. Niedziele ze świętymi z naszego kościoła”. Parafialna świątynia pełna jest pięknych przedstawień świętych – widać ich na witrażach, obrazach, w figurach. Udało się to twórczo wykorzystać w pracy z dziećmi.

– Przygotowaliśmy dla nich niewielkie segregatory. W kolejne niedziele otrzymywały kartki poświęcone różnym świętym (o nich też głoszone było kazanie) – wyjaśnia proboszcz. Na każdej karcie widać zdjęcie danego świętego z kościoła, znajdują się tam także skrótowe informacje o nim i zadania-pytania dla dzieci (na przykład: „czy św. Mateusz pisał w swojej Ewangelii o winnicy?”, „Kim był św. Józef dla Maryi i Pana Jezusa?”). Miały także napisać, gdzie konkretne ów wizerunek świętego w kościele się znajduje.

Nagrodą dla dzieci najbardziej zaangażowanych w przedsięwzięcie była wycieczka na Ślężę oraz różne upominki, w tym specjalna torba i… owieczka.

Dobra Nowina oczyma dziecka. W parafii św. Elżbiety Węgierskiej we Wrocławiu   Puchata owieczka stanowiła część nagrody za zaangażowanie w przygotowanie specjalnego albumu. Agata Combik /Foto Gość

Kolejny parafialny projekt nosił tytuł „Effatha” (nazwa zaczerpnięta jest z Ewangelii, która przypadała na niedzielę, kiedy projekt był inaugurowany). Wpleciona w niego została I edycja konkursu „Moja ilustracja do niedzielnej Ewangelii. Zostań ilustratorem”.

– Rozprowadziliśmy mnóstwo folderów zachęcających do udziału w konkursie. Dzieci zostały zachęcone do przygotowywania ilustracji Ewangelii na poszczególne niedziele roku liturgicznego. Wszystkie, które wzięły udział w przedsięwzięciu, otrzymały specjalne upominki. Dodatkowo nagrodziliśmy te, których prace zostały wybrane do wykorzystania w projekcie (po dwie na każdą niedzielę) – wyjaśnia ks. J. Jastrzębski.

Parafia przygotowała album, gdzie przy każdej niedzieli została wydrukowana dziecięca ilustracja. Pozostawiono również miejsce na kolejną ilustrację (również reprodukcję rysunku dziecka) – którą można było otrzymać w formie naklejki na niedzielnej Eucharystii.

Dzieci, które szczególnie starannie wypełniły swoje albumy, otrzymały na zakończenie projektu nagrody, a następnie mogły wziąć udział w pielgrzymce na Jasną Górę.

Dobra Nowina oczyma dziecka. W parafii św. Elżbiety Węgierskiej we Wrocławiu   Torbę-plecak otrzymały dzieci wyróżnione w projekcie "Effatha". Agata Combik /Foto Gość
« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama