Nowy numer 3/2021 Archiwum

Obchody Święta Niepodległości we Wrocławiu

11 listopada zapraszamy szczególnie na Mszę świętą w intencji ojczyzny w bazylice garnizonowej św. Elżbiety, ale nie tylko. Mamy okazję, by wspólnie i pięknie uczcić naszą niepodległość.

Msza święta w ceremoniale wojskowym pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego CMF zostanie odprawiona 11 listopada o godzinie 10 w bazylice garnizonowej św. Elżbiety (ul. Świętej Elżbiety 1/2). Eucharystię uświetni oprawa muzyczna Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych.

Najbardziej charakterystycznym wydarzeniem dla Wrocławia, znanym w całej Polsce, jest Radosna Parada Niepodległości, która w tym roku przejdzie ulicami miasta już po raz osiemnasty.

Parada,  na której czele pojedzie legendarny autobus ogórek, wystartuje o  10.00 z placu przy Centrum Historii Zajezdnia (ul. Grabiszyńska) i zakończy się na pl. Wolności około 11.30. Wtedy uczestnicy zostaną rozmieszczeni w dwóch sektorach, gdzie otrzymają biało-czerwone folie, za pomocą których utworzą flagę Polski widzianą z lotu ptaka.

Oficjalne uroczystości w formie uroczystego apelu niepodległościowego rozpoczną się wspólnym odśpiewaniem pieśni patriotycznych, po którym nastąpią wojskowe ceremoniały i parada formacji mundurowych. Organizatorzy zachęcają do przyniesienia ze sobą biało-czerwonych flag Polski. O 13.30 wystąpi orkiestra, zespół Gieni Dudki oraz formacje taneczne. Zakończenie zaplanowano na godzinę 15.

Po raz pierwszy wystartuje w tym roki Wrocławski Bieg Niepodległości. Trasa biegu zostanie wytyczona w samym sercu miasta, ze startem i metą na wrocławskim rynku. Dystans, który zawodnicy będą pokonywać wyniesie 10 km. Limit uczestników ustalono na 3000 biegaczy, start zaplanowano na 17.00. Zapisy odbyły się drogą internetową i zakończyły się kilka dni temu.

Do rodzinnego świętowania niepodległości zaprasza Centrum Historii Zajezdnia już od 9 listopada do 11 listopada w godzinach 10-18. W tym czasie wystawę główną w Zajezdni zwiedzimy za darmo. Przygotowano także rodzinne gry edukacyjne dla całej rodziny oraz nową kartę do zbierania pieczątek ukrytych na terenie wystawy dla najmłodszych gości. Oprócz na młodszych i starszych czekają warsztaty plastyczne oraz zajęcia z sitodruku i tworzenia ozdób z makram. Nie zabraknie również popularnej fotobudki w niepodległościowym wydaniu oraz uwielbianych przez dzieci zajęć z malowania twarzy. 

W niedzielę 10 listopada  Muzeum Militarne zaprasza na piknik z okazji Święta Niepodległości w Forcie Wrocław nr 9-przy ul.Pełczyńskiej 33 (przy drodze Wrocław-Oborniki Śl.). Od godziny 14 zwiedzanie fortu:militaria, pojazdy, repliki broni, wystawy fotograficzne, wrocławskie konstrukcje inżynieryjne, gry i zabawy rekreacyjne, strzelnica, grochówka wojskowa. O godzinie 16 czeka nas koncert "Piosenko, piosenko, co żeś ty za pani" w formie wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych z udziałem Anny Majkut-Polańskiej, chóru "Piastuny" z Ośrodka Działań Społeczno-Kulturalnych "Piast" pod kierownictwem Ewy Grygan i młodzieży z Lotniczych Zakładów Naukowych pod opieką Urszuli Misiek i Macieja Ciupryka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama