Z okazji Święta Niepodległości przed Dworcem Głównym PKP we Wrocławiu stanęła wystawa historyczna pt. "Triumphus Poloniae". Zobaczymy na niej najwybitniejsze obrazy m.in. Jana Matejki.
Kilkanaście plansz przedstawia porozbiorowe dzieje Polski w artystycznym ujęciu malarstwa historycznego i batalistycznego autorstwa Jana Matejki, Wojciecha i Jerzego Kossaków, Januarego Suchodolskiego oraz Stanisława Bagieńskiego. Będziemy mogli je oglądać do 6 grudnia.
- To wystawa wpływająca na rozumienie tego, czym jest tożsamość historyczna. Proces budowania Rzeczypospolitej, proces triumfu , który towarzyszył polskości, nie jest elementem, który da się sprowadzić do jednego roku, czy kilku drobnych epizodów. Mamy tu przedstawiony ciąg zdarzeń, które na przestrzeni ponad 200 lat wyznaczyły rytm zmierzający do odrzucenia zależności rosyjskiej, która zniewalała naród - tłumaczył dr Andrzej Drogoń, dyrektor wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
Podkreślił, że analiza przedstawionych obrazów buduje świadomość, że mamy do czynienia z ciągłym procesem. Wolności bowiem nikt nikomu nie gwarantuje, nikt nikomu nie dał raz na zawsze.
- Dzisiejsza praca nad wolnością i niepodległością jest wyzwaniem kolejnego pokolenia. Spróbujmy przez rozumienie tego triumfu polskości dostrzec sens i rolę niepodległego państwa polskiego - stwierdził A. Drogoń.
- Dziękujemy, że po raz szósty już Instytut Pamięci Narodowej gości na dworcu, pokazując wspaniałe wystawy historyczne, głosząc prawdę historyczną, ucząc nas w ten sposób historii od nowa - oświadczyła Karolina Ostrowska, przedstawiciel PKP. SA.
Przedstawiciel wojewody dolnośląskiego Damian Mrozek oglądając wystawę przypomniał sobie historię, kiedy trzy dzieła Jana Matejki odnaleziono w piwnicy domu w dolnośląskiej miejscowości Przesieka. Były to: „Batory pod Pskowem”, „Unia Lubelska” i „Rejtan”.
- Wystawa w sposób kompleksowy i naturalnie w bardzo skrótowej wersji pokazuje drogę, którą pokonało społeczeństwo polskie od czasów upadku I Rzeczpospolitej aż do odzyskania niepodległości w 1918 roku i tworzenia potem polskiej państwowości. Szczególnie warto zwrócić uwagę na obrazy Jana Matejki przepełnione symboliką. To znakomita lekcja historii zwłaszcza dla młodych ludzi - opisywał dr Tomasz Gałwiaczek, Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej we Wrocławiu.
Jak dodał, być może uda się wkrótce pokazać w kolejnej wystawie dokonania II Rzeczpospolitej również w oparciu o wybitne dzieła polskich malarzy.