Nowy numer 8/2021 Archiwum

Miejsca (wciąż) poszukiwane

Organizowane przez braci z Taizé wydarzenie już za niewiele ponad miesiąc. Pokażmy, że polska gościnność to nie mit.

Od wielu lat jednym z najważniejszych wspomnień z „polskich” spotkań europejskich jest niezwykła otwartość na uczestników Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię. Dwukrotnie we Wrocławiu (1989 i 1995), w Warszawie (1999) i w Poznaniu (2009) praktycznie wszyscy goście znaleźli miejsce u polskich rodzin. Czy podobnie będzie w tym roku?

Sprostać wyzwaniu

„Wystarczą tylko 2m2” – to główna informacja znajdująca się na ulotkach rozdawanych w parafiach, zachęcających do zagwarantowania noclegów odwiedzającej nas młodzieży. Mimo że ostateczna liczba uczestników będzie znana dopiero na początku grudnia, bardzo ważne jest, by już teraz podjąć decyzję, czy jesteśmy w stanie kogoś przyjąć, a jeśli tak – to ile osób. – Przez ostatnie lata bardzo zmieniła się mentalność Polaków. Jesteśmy ogólnie bardziej indywidualistyczni i skierowani na siebie – mówi ks. Jacek Froniewski, kanclerz Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej. Wspomina rok 1989 i pierwsze wrocławskie ESM. – To był bardzo specyficzny czas. Wszystko się dla nas otwarło. Ludzie byli tak ciekawi innych, że wręcz „zabijali się” o młodych – tłumaczy. Przyznaje, że w związku z tym dochodziło do zabawnych sytuacji. – Na przykład zgłaszali się gospodarze z warunkiem, że przyjmą tylko ludzi z Ameryki – dodaje. Dziś ta ciekawość jest zdecydowanie mniejsza, bo wyjazdy zagraniczne i spotkania z innymi narodowościami i kulturami nie są czymś niezwykłym. Na obawy, czy uda się znaleźć wystarczającą liczbę miejsc, ma wpływ jeszcze co najmniej jeden czynnik. – Na pewno o połowę mniej ludzi chodzi dziś do kościoła. To sprawia, że grupa docelowa, do której kierujemy nasz apel, jest znacznie mniejsza – zauważa.

Wykorzystać okazję

Tymczasem w przyjęciu gości ksiądz kanclerz widzi ogromną szansę dla tych, którzy nie są bardzo zaangażowani w życie Kościoła. Dlaczego? Bo poza zapewnieniem kilku noclegów i posiłków gospodarze nie są do niczego zobowiązani. A z drugiej strony daje to możliwość przyjrzenia się temu, jakie wartości są ważne dla tak wielu młodych osób. – Można wyjść również od prozaicznych argumentów. Bo przecież takie spotkania poszerzają horyzonty. Być może rodzice zechcieliby stworzyć takie warunki dla swoich dzieci. To również okazja do porozmawiania w językach obcych – dodaje. Ksiądz Froniewski podkreśla, że powinniśmy sobie na nowo uświadomić, że gościnność, o którą zabiegamy na czas ESM, to jądro Ewangelii. – Tymczasem w Polsce Ewangelię sprowadzamy do pobożności, a nie do dawania, dzielenia się z innymi. Widzimy ludzi w kościele, którzy się modlą, pytanie jednak brzmi: co z tego wynika? – mówi. Stąd wniosek, że Europejskie Spotkanie Młodych może być szansą do aktywnego podejścia do naszej wiary przez tak drobny gest, jakim jest otwarcie domu na przybyszów. Na pewno wydarzenie, które będzie miało miejsce w grudniu, to także szansa dla parafii. Przedpołudniowe modlitwy i spotkania w małych grupach wymagają zaangażowania, i to nie tylko wśród młodych wolontariuszy. – Pojawia się więc okazja do wzajemnego poznania się. Tam, gdzie ludzie spróbowali zrobić coś razem, widzą od razu, jaka to jest wartość w parafii – przekonuje. Jako przykład podaje świetlicę środowiskową przy parafii pw. Świętej Rodziny we Wrocławiu, która powstała jako owoc spotkania Taizé w 1995 r. – To była realizacja pragnienia kontynuacji wspólnego działania – dodaje.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama