Do wydarzenia Więźniowie pod Krzyżem w Dniu Niepodległości zaproszone zostały osoby z Zakładów Karnych przy ul. Świebodzkiej i Fiołkowej we Wrocławiu. Na tych drugich 11 listopada czekały także atrakcje sportowe, muzyczne i kulinarne.
Dowiedzieliśmy się, że wolontariusze z Fundacji „Sławek” odwiedzają więzienia z monstrancją ze Światowych Dni Młodzieży w Polsce. Nawiązaliśmy z nimi kontakt i tak się zaczęło – wspomina Bartłomiej Pawlaczyk, wolontariusz z wrocławskiej grupy „Zacheuszki”, która wraz z kapelanem o. Robertem Żukowskim OMI towarzyszy więźniom i ich rodzinom.
Adoracja przy monstrancji rozpoczęła się w kaplicy Zakładu Karnego przy ul. Świebodzkiej we Wrocławiu w niedzielę 10 listopada. Wieczorem odprawiona została Msza św. w oblackim kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju, a następnie przez całą noc trwała adoracja w pobliskim kościele pw. św. Jerzego. Kolejnego dnia, 11 listopada, po porannej Mszy św. w parafii monstrancja z ŚDM trafiła do Zakładu Karnego przy ul. Fiołkowej we Wrocławiu – gdzie przed Najświętszym Sakramentem mogli trwać kolejni więźniowie.
– Oddaj Jezusowi w milczeniu, modlitwie, śpiewie – tak jak potrafisz i możesz – to co cię więzi, to co ciebie zniewala, w intencji tych, którzy w wyniku swoich złych decyzji ponoszą ich konsekwencje odsiadując wyroki. Prosimy też, abyś w modlitwie pamiętał, pamiętała również o rodzinach osób osadzonych w więzieniach, gdyż one też noszą brzemię zniewolenia – zachęcali organizatorzy.
– Przedstawiciele fundacji „Sławek” przyjechali do nas z monstrancją, ale też z filmem „Uwolnieni”. Gościliśmy również osoby, które składały świadectwa dotyczące swojego wyjścia z narkomanii, alkoholizmu – tłumaczy Bartłomiej.
W ZK na Fiołkowej 11 listopada odprawiona została Msza św., której przewodniczył naczelny kapelan więziennictwa ks. Adam Jabłoński. O oprawę muzyczną zadbały Chór "Smolec Cantans" oraz "Orkiestra dęta w Smolcu" po batutą Marka Gierczaka - które po Eucharystii wystąpiły z koncertem pieśni patriotycznych, rozpoczętym uroczystym odśpiewaniem Hymnu Polski.
– Potem przyszedł czas na poczęstunek – chleb ze smalcem, ogórki, kiełbasę na gorąco i… mecz piłki nożnej – dodaje Bartłomiej. Na więziennym boisku zmierzyli się ze sobą reprezentanci ZK przy ul. Fiołkowej oraz bezdomni – połączone siły drużyn z Wrocławia i Częstochowy. Wygrali więźniowie – 13:7.
W przygotowanie spotkania zaangażowały się „Zacheuszki”, a także ich przyjaciele. – Jeden z zacheuszkowych przyjaciół, pan Antoni, z dobroci serca i całkowicie nieodpłatnie, upiekł nam ponad 20 chlebów, zrobił też smalec, zorganizował ogórki kiszone – tłumaczy Bartek, który sam również piekł chleb, podobnie jak Ewa i Iwona, zacheuszkowe wolontariuszki.
– W planach mamy warsztaty wyjazdowe dla więźniów, w których będą mogli uczestniczyć ze swoimi rodzinami – dodaje. – Dzięki środkom uzyskanych w ramach Dolnośląskich Małych Grantów 24 listopada pojedziemy do Trzebnicy, gdzie odbędą się warsztaty ozdabiania pierników; będzie można też zobaczyć jak się przygotowuje ciasto, wykrawa pierniki, piecze. 15 grudnia wybieramy się do Oławy na warsztaty muzyczno-taneczne. Chodzi o to, by zachęcić więźniów i ich rodziny do różnych aktywności, dać okazję do zabawy i integracji z bliskimi.
Więcej na: www.zacheuszki.pl i www.facebook.com/zacheuszki/.