Nowy numer 3/2021 Archiwum

II nocne zwiedzanie cmentarza św. Wawrzyńca

Chętni, by odwiedzić po zmroku i poznać bliżej nekropolię, na której znajdują się groby wielu zasłużonych osób, zaproszeni są 15 listopada na 19.00 przed główną bramę cmentarza św. Wawrzyńca przy ul. Odona Bujwida we Wrocławiu.

Nocne zwiedzanie organizują Duszpasterstwo Akademickie "Wawrzyny" oraz Śląskie Towarzystwo Genealogiczne, przy współpracy z parafią katedralną we Wrocławiu, która jest zarządcą cmentarza. Przewodnikiem po nekropolii będzie Kamilla Jasińska z Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" - Centrum Historii "Zajezdnia" we Wrocławiu, współautorka przewodnika po cmentarzu. Modlitwie w intencji zmarłych przewodniczyć będzie ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej.

Inicjatorzy proszą o zabranie wygodnych butów, latarek lub pochodni oraz zniczy. W przypadku niepogody zamiast spaceru odbędzie się prelekcja na temat cmentarza w pobliskiej siedzibie DA "Wawrzyny".

"Odnajdziemy nie tylko powojenne groby wielu znanych postaci, ale też groby tych, którzy spoczęli tu jeszcze przed 1945 r." - wyjaśniają organizatorzy. "Postaramy się odnaleźć chociaż niektórych z tych (a są ich na tym cmentarzu setki!), którzy walczyli o wolność, niepodległość i suwerenność naszej Ojczyzny, szczególnie że w ostatnim czasie groby niektórych z nich zostały odznaczone specjalnym insygnium »Ojczyzna swemu Obrońcy«. W intencji ich wszystkich wspólnie się pomodlimy. Dzieje tego cmentarza zaczynają się w innym miejscu i znacznie wcześniej niż może się wydawać, dlatego w trakcie spaceru opowiemy krótko o innych - przeważnie już nieistniejących - wrocławskich cmentarzach".

Wstęp na nocne zwiedzanie jest wolny, ale uczestnicy zaproszeni są do złożenia dobrowolnej ofiary do puszki - wesprze ona kosztowne prace renowacyjne prowadzone na terenie cmentarza.

Źródło: DA Wawrzyny

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama