Nowy numer 13/2024 Archiwum

Dziś przypada uroczystość rocznicy poświęcenia katedry wrocławskiej

Mszy św. w katedralnej kaplicy pw. Bożego Ciała przewodniczył proboszcz katedry wrocławskiej, ks. Paweł Cembrowicz.

W sobotni poranek w kaplicy Bożego Ciała zebrali się nie tylko parafianie, ale również rozpoczynający przygotowania do posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii Świętej.

W homilii ks. P. Cembrowicz zwrócił uwagę na pierwsze czytanie, które opisuje moment modlitwy króla Salomona po wybudowaniu świątyni w Jerozolimie, stanowiącej jeden z cudów ówczesnego świata. - Tutaj, w kaplicy Bożego Ciała, mamy jakieś odniesienie do tamtego wydarzenia, bo w ołtarzu nad tabernakulum głównym mamy wyobrażenie Arki Przymierza, a obok są symbole kultu starotestamentalnego - Mojżesza i Aarona. Te znaki zostały tutaj umieszczone w związku z tym, że to, co zostało powiedziane w Starym Testamencie, było jedynie zapowiedzią tego, co miało się wypełnić w Jezusie Chrystusie - zauważył.

Dziś przypada uroczystość rocznicy poświęcenia katedry wrocławskiej

Kapłan zaznaczył, że uroczystość rocznicy poświęcenia kościoła katedralnego jest bardzo ważna dla lokalnej społeczności, bo uświadamia jego historię. - W tym miejscu od ok. 915 r., a więc na ok. 50 lat przed chrztem Polski, już gromadzili się chrześcijanie, aby się modlić. Pierwszy kościółek wybudowany przez uczniów braci słowiańskich, Cyryla i Metodego, znajdował się w miejscu tzw. starej ambony. Od tego miejsca zaczyna się chrześcijaństwo. I potem, gdy w roku tysięcznym zostanie ustanowiona pierwsza administracja kościelna na ziemiach polskich, to właśnie Wrocław, obok Kołobrzegu i Krakowa, wszedł w skład metropolii gnieźnieńskiej - mówił. Podkreślił, że mimo różnych kolei losów politycznych i państwowych, do końca XIX w. Wrocław wchodził w skład tejże metropolii.

Proboszcz katedry zaznaczył, że dziś myślimy o tych wszystkich, którzy są związani z historią tego miejsca od ponad tysiąca lat, o tych ludziach, którzy przychodzili w to miejsce spotykać się z Panem Bogiem. Parafrazował też słowa św. Jana Pawła II z Jasnej Góry z 1979 r. i przekonywał, że te mury mogą opowiedzieć wiele ludzkich historii.

Dziś przypada uroczystość rocznicy poświęcenia katedry wrocławskiej

Zaznaczył, że ci, którzy dziś rozpoczynają przygotowania do posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii Świętej, również szczególnie wiążą swoje życie z katedrą wrocławską. Nawiązał do słów wypowiedzianych przez Jezusa do Piotra po jego wyznaniu: "Ty jesteś Piotr opoka i na tej opoce zbuduję mój Kościół, a bramy piekielne go nie przemogą. Tobie dam klucze Królestwa Niebieskiego. Cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie". - Te słowa zawsze są pełne optymizmu dla nas, ludzi w wierzących. W naszym kruchym ziemskim życiu doświadczamy wielu rozterek i niepokojów. Te słowa Jezusa tchną nadzieją. Bardzo ważne, byśmy patrząc na historię Kościoła lokalnego, potrafili popatrzeć z optymizmem na czasy, w których przyszło nam żyć. Wśród tylu różnych zawirowań i znaków zapytania, to tutaj, w Jego Kościele odnajdujemy pewną drogę.

Następnie ks. P. Cembrowicz nawiązał do nie tak odległej historii kościoła katedralnego. Przypomniał, że po II wojnie światowej w ruinach było ok. 70 proc. świątyni i siłami wiernych udało się ją odbudować w zaledwie 5 lat. - Potem były bardzo ciężkie czasy stalinowskie. Przypomina się czas Millenium Chrztu Polski i przygotowania do niego wraz z listem biskupów polskich do niemieckich, który wywołał ogromną burzę wśród ówczesnych rządzących. Inicjator tego listu, abp Bolesław Kominek, tłumaczył tutaj z ambony, że to żadna polityka. Podkreślił, że my wypełniamy Ewangelię, bo Jezus mówił o potrzebie przebaczenia. Tak zostało zapisane w kronikach, że to było pierwsze kazanie, po którym ludzie klaskali - opowiadał.

Na zakończenie nawiązał do wizyt w katedrze Jana Pawła II. Przypomniał, że w 1997 r. Ojciec Święty ukoronował obraz Matki Bożej Zwycięskiej. Przywołał także Wielki Jubileusz 2000, który był we Wrocławiu dziękczynieniem za tysiąclecie Kościoła lokalnego, wpisanego w 2000 lat chrześcijaństwa. - My też wpisujemy się w tę historię przychodząc w to miejsce, modląc się w tym miejscu, przeżywając Eucharystię, przychodząc, by skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania, i na adorację Najświętszego Sakramentu. Niech ta data, zwłaszcza dla tych, którzy rozpoczynają kurs przygotowawczy do pełnienia zadania nadzwyczajnego szafarza Komunii Świętej, będzie szczególną. 16 listopada 2019 - kolejny etap mojej przygody z Panem Bogiem ,który rozpoczyna się w katedrze wrocławskiej w kaplicy Bożego Ciała - zakończył.

Posłuchaj całej homilii:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy