Nowy numer 2/2021 Archiwum

Taizé: przyspieszenie

W ubiegły weekend wrocławskie Centrum Przygotowań do ESM pękało w szwach. Odwiedzili je przedstawiciele ok. 120 parafii, którzy ugoszczą młodzież z całego kontynentu podczas grudniowego wydarzenia.

Gościliśmy reprezentantów parafialnych zespołów, które lokalnie będą przyjmowały uczestników ESM. Otrzymali od nas niezbędne informacje potrzebne do następnych etapów ich przygotowań oraz materiały, wśród których są m.in. banery – mówi brat Wojtek z Taizé. Przyznaje, że jednym z głównych pytań, które słyszeli organizatorzy, było to związane z liczbą pielgrzymów, których dana parafia musi przyjąć. – Próbowaliśmy ustalić, jakie są realistyczne możliwości. Nie jest tak, że w każdym miejscu będzie identycznie. Są parafie, które mają trudniejszy dostęp komunikacyjny do centrum Wrocławia, ale też takie, w których jest mniej wiernych. Z drugiej strony mamy również wspólnoty tak duże, że są w stanie przyjąć więcej młodych ludzi – wyjaśnia.

Zaufanie dodaje skrzydeł

Ewa Kielar jest koordynatorką przygotowań do ESM w parafii pw. św. Michała Archanioła, największej w mieście. Bracia oczekują, że znajdzie się w niej miejsce dla nawet 300 pielgrzymów. – Mam nadzieję, że się uda, ale przed nami jeszcze daleka droga. Obecnie pewnych miejsc mamy zaledwie 10 proc. – zaznacza. Ze spokojem patrzy jednak na tę kwestię, bo wie, że do grudnia spłynie zdecydowanie więcej deklaracji. Wrocławianka przyznaje, że decydując się na koordynowanie parafialnych przygotowań, nie do końca wiedziała, na co się pisze. – Gdy poprzednie ESM miało miejsce we Wrocławiu, byłam kilkuletnią dziewczynką. Nie mam więc pełnego wyobrażenia, jak to wszystko ma wyglądać – dzieli się swoimi wrażeniami. Podczas wizyty w Centrum Przygotowań odkryła, że zadanie, którego się podjęła, nie jest łatwe. – Na szczęście w naszej parafii działa duszpasterstwo akademickie „Horeb”. Zgłosili się też wolontariusze z „Maciejówki”. Kilkoro z nich uczestniczyło w ESM. Mogę na nich liczyć – dodaje. Ewa zwraca uwagę, że jest jeszcze jedna rzecz, która ją zaskoczyła. To zaufanie. – Bracia i wolontariusze oczywiście są do naszej dyspozycji, ale pozostawiają nam swobodę działania. Mam poczucie, że oni w nas wierzą oraz że nasze działanie przyniesie dobre owoce. Mnie to bardzo uskrzydla – podkreśla.

Inspiracja dla młodego pokolenia

Beata i Mariusz Maniakowie reprezentują parafię pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kątach Wrocławskich. Przed laty uczestniczyli wielokrotnie w ESM. Angażując się jako parafialni koordynatorzy, zamierzają zaktywizować lokalną młodzież. – Chcemy pociągnąć młodych do tego, co sami już przeżyliśmy we Wrocławiu w 1995 r. Mamy też cel osobisty, by nasza kilkunastoletnia córka odnalazła się w tym, co będzie się za kilka tygodni działo. Nie jest łatwo, ale wierzymy, że ESM będzie doskonałą inspiracją dla niej i jej pokolenia – mówi Beata. W Centrum Przygotowań zaskoczyła ich formuła spotkania. – Myśleliśmy, że będzie ono zbiorowe, tymczasem mogliśmy indywidualnie podejść do każdego punktu, w którym wspólnie rozwijaliśmy lub rozwiązywaliśmy różne kwestie – mówi Beata. Natomiast Mariusz przekonuje, że nie mają większych obaw, ale liczyli na konkretne wskazówki dotyczące harmonogramu dnia. – Chodzi o przepis, który pozwoli nam przeżyć ten czas w spokoju, ale i bardzo owocnie. To właśnie dostaliśmy – dodaje. Małżonkowie podkreślają, że w ich parafii już zbierają się rodziny chętne do ugoszczenia młodzieży. – Mamy w tej chwili deklaracje od 26 rodzin, które chcą przyjąć łącznie 62 pielgrzymów (stan na 16 listopada – przyp. red.). Problemem nie będzie też dojazd do Wrocławia. Zajmuje on ok. 20 minut pociągiem – zwraca uwagę Mariusz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama