Nowy numer 22/2020 Archiwum

Wrocławski zabytek czeka na ratunek

Wieża neogotyckiego kościoła na Ołbinie jest w dramatycznie złym stanie a rozpoczęte już prace remontowe wymagają pilnego rozszerzenia i przyspieszenia. Inaczej wieży może grozić nawet zawalenie. Trwa zbiórka środków na renowację - każdy może pomóc w ratowaniu tego niezwykłego, wrocławskiego zabytku.

Kosciol Św. Michała - zbiórka na remont wieży
Marcin L

Kościół św. Michała Archanioła przy ulicy Prusa, dzięki charakterystycznej wieży, widoczny jest z daleka i stanowi jeden z charakterystycznych elementów panoramy Wrocławia.

- To bodaj najwybitniejszy obiekt zaprojektowany przez wrocławskiego architekta Alexisa Langera, wzniesiony z cegły, ale z bardzo bogatym detalem rzeźbiarskim. Nawiązuje swoją architekturą do klasycznych, średniowiecznych, francuskich i niemieckich katedr - mówi Piotr Wanat, konserwator i renowator zabytków.

Historia świątyni w tym miejscu sięga XII wieku, a w dzisiejszym kształcie kościół św. Michała Archanioła istnieje od drugiej połowy XIX wieku. Związana jest z nim postać jedynej wrocławskiej świętej Edyty Stein. W kościele znajduje się poświęcona jej kaplica, a niedaleko mieści się rodzinny dom późniejszej patronki Europy.

Zabytek przetrwał liczne zawirowania historii, teraz jednak potrzebuje pomocy. Mierząca ponad 80 metrów wysokości wieża kościoła znajduje się w opłakanym stanie i trzeba ją ratować.

Wrocławski zabytek czeka na ratunek

- Stan techniczny elewacji jest wyjątkowo zły i stwarza realne zagrożenie dla osób znajdujących się w pobliżu. Z tego względu na początku bieżącego roku Państwowy Nadzór Budowlany wydał decyzję o ogrodzeniu kościoła i praktycznie o wyłączeniu go z użytkowania. Udało nam się postawić rusztowania i rozpocząć prace remontowo-konserwatorskie przy najbardziej zniszczonych fragmentach elewacji - tłumaczy Piotr Wanat.

Prace te potrwają do końca roku, ale - jak zaznacza Wanat - przy obecnym poziomie finansowania pełny remont trwałby kolejne 10-15 lat.

- Istnieje realne ryzyko katastrofy budowlanej i zawalenia się fragmentów budowli - podkreśla Piotr Wanat.

Dlatego konieczna jest pomoc - trwa zbiórka na renowację elewacji wieży. Organizuje ją Dolnośląska Fundacja Rozwoju Regionalnego. Akcja potrwa do końca bieżącego roku, a potrzebna na remont kwota to 200 tys. złotych.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://ratujemy-wieze.pl/

Wrocławski zabytek czeka na ratunek

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama