Wieża neogotyckiego kościoła na Ołbinie jest w dramatycznie złym stanie a rozpoczęte już prace remontowe wymagają pilnego rozszerzenia i przyspieszenia. Inaczej wieży może grozić nawet zawalenie. Trwa zbiórka środków na renowację - każdy może pomóc w ratowaniu tego niezwykłego, wrocławskiego zabytku.
Kościół św. Michała Archanioła przy ulicy Prusa, dzięki charakterystycznej wieży, widoczny jest z daleka i stanowi jeden z charakterystycznych elementów panoramy Wrocławia.
- To bodaj najwybitniejszy obiekt zaprojektowany przez wrocławskiego architekta Alexisa Langera, wzniesiony z cegły, ale z bardzo bogatym detalem rzeźbiarskim. Nawiązuje swoją architekturą do klasycznych, średniowiecznych, francuskich i niemieckich katedr - mówi Piotr Wanat, konserwator i renowator zabytków.
Historia świątyni w tym miejscu sięga XII wieku, a w dzisiejszym kształcie kościół św. Michała Archanioła istnieje od drugiej połowy XIX wieku. Związana jest z nim postać jedynej wrocławskiej świętej Edyty Stein. W kościele znajduje się poświęcona jej kaplica, a niedaleko mieści się rodzinny dom późniejszej patronki Europy.
Zabytek przetrwał liczne zawirowania historii, teraz jednak potrzebuje pomocy. Mierząca ponad 80 metrów wysokości wieża kościoła znajduje się w opłakanym stanie i trzeba ją ratować.
- Stan techniczny elewacji jest wyjątkowo zły i stwarza realne zagrożenie dla osób znajdujących się w pobliżu. Z tego względu na początku bieżącego roku Państwowy Nadzór Budowlany wydał decyzję o ogrodzeniu kościoła i praktycznie o wyłączeniu go z użytkowania. Udało nam się postawić rusztowania i rozpocząć prace remontowo-konserwatorskie przy najbardziej zniszczonych fragmentach elewacji - tłumaczy Piotr Wanat.
Prace te potrwają do końca roku, ale - jak zaznacza Wanat - przy obecnym poziomie finansowania pełny remont trwałby kolejne 10-15 lat.
- Istnieje realne ryzyko katastrofy budowlanej i zawalenia się fragmentów budowli - podkreśla Piotr Wanat.
Dlatego konieczna jest pomoc - trwa zbiórka na renowację elewacji wieży. Organizuje ją Dolnośląska Fundacja Rozwoju Regionalnego. Akcja potrwa do końca bieżącego roku, a potrzebna na remont kwota to 200 tys. złotych.
Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://ratujemy-wieze.pl/