Nowy numer 22/2020 Archiwum

Eucharystia i papież

Zapadły najważniejsze decyzje związane z przebiegiem przyszłorocznej 40. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. Czy zmieni się termin?

Przewodnicy grup Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej wraz z bp. Jackiem Kicińskim spotkali się 26 listopada, by porozmawiać o dwóch głównych kwestiach - terminie pielgrzymki i haśle, wokół którego przygotowywane będą konferencje i rozważania.

Kilka tygodni temu księża zdecydowali, że trzeba poważnie zastanowić się nad skróceniem pielgrzymki o jeden dzień. Bracia porządkowi wraz z zastępcą głównego przewodnika, ks. Tomaszem Płukarskim, przebyli trasę i zorientowali się jakie warianty noclegów, odpoczynków i przebiegu trasy wchodzą w grę.

Podczas wtorkowego spotkania były rozpatrywane opcje zmiany miejsca noclegowego z 8 na 9 sierpnia z Boru Zapilskiego i Czarnej Wsi na Blachownię, a kolejnego dnia etap miałby się kończyć na Jasnej Górze. Drugą opcją było pozostawienie dotychczasowych noclegów poza częstochowskim Zaciszem i wejściu na Jasną Górę "z marszu" 9 sierpnia po południu.

Ostatecznie przewodnicy grup i służby pielgrzymkowe zdecydowali w demokratycznym głosowaniu, że zmiany nie zostaną wprowadzone podczas 40. Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Odbędzie się ona w terminie od 2 do 10 sierpnia 2020 r. Nad nową formułą środowisko pielgrzymkowe będzie się zastanawiało w najbliższym czasie.

Drugą kwestią omawianą podczas listopadowego spotkania przewodników PPW, była tematyka najbliższych rekolekcji w drodze. - Ustaliliśmy, że będziemy skupiać się w naszych rozważaniach na Eucharystii. Ten temat jest zawarty w programie duszpasterskim na lata 2019-2022 i my również będziemy go realizować w najbliższych trzech latach podczas pielgrzymki. Ostatecznie hasło 40. PPW nie zostało jeszcze sformułowane - mówi ks. Tomasz Płukarski. Stanie się jednak niebawem. Stworzył się bowiem mniejszy zespół, który ma podjąć decyzję. - Będziemy analizować ostatnią encyklikę św. Jana Pawła II "Ecclesia de Eucharistia"  i tam będziemy szukać inspiracji. Jest to związane również z przypadającą w przyszłym roku 100. rocznicą urodzin papieża Polaka - dodaje.

Ks. Płukarski nawiązuje też do głosów, które wyszły od pątników po tegorocznej pielgrzymce. - Zwracali uwagę na brak adoracji Najświętszego Sakramentu po Mszach św. Musimy się nad tym pochylić i wydaje się, że dobrze byłoby wrócić do tej praktyki, z której w tym roku zrezygnowaliśmy.

Zastępca głównego przewodnika zwraca też uwagę na odmłodzenie kadry wśród kapłanów odpowiedzialnych za poszczególne grupy. - Oni potrafią przyciągnąć młode osoby na pielgrzymkę. To cieszy, ale wciąż zastanawiamy się co zrobić, by nasza propozycja była jeszcze bardziej atrakcyjna, a z drugiej strony, by nie zatracić rekolekcyjnego charakteru. To wszystko jednak przed nami - wyjaśnia.

Wydarzenia związane z jubileuszem Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej będą miały miejsce po południu i wieczorem w Kluczborku, 6 sierpnia 2020 r. Już teraz serdecznie zapraszamy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama