Na początek XXXV Ogólnopolskiego Forum Młodych wystąpił zespół niemaGotu. Koncert cieszył się ogromną popularnością i szybko zamienił się w wielkie uwielbienie.
Tych muzyków nie trzeba we Wrocławiu przedstawiać, o czym świadczy liczba słuchaczy, którzy przybyli na koncert do kolegiaty św. Krzyża na Ostrowie Tumskim. Duży gotycki kościół wypełnił się nastolatkami, studentami, młodymi małżeństwami i rodzinami z dziećmi. Łącznie ok. 800 osób.
Dochód z koncertu (wykupywanie wcześniejszych cegiełek) zostanie przeznaczony na niezwykle kosztowne leczenie sześcioletniej Małgosi Kląskały chorej na neuroblastomę. Dziewczynka była na koncercie, dobrze się bawiła i nawet zaśpiewała razem rodziną i zespołem na scenie hymn Światowych Dni Młodzieży "Błogosławieni miłosierni".
Zobacz zdjęcia:
Zespół niemaGotu przebojami takimi jak "Marana tha", "Biada", czy "Przybądź, Święty" zaskarbił sobie wielu wrocławian i nie tylko. I między innymi te właśnie utwory oraz nowe kompozycje zaprezentowali muzycy z Krakowa wieczorem 27 listopada.
- Tym koncertem rozpoczynamy Ogólnopolskie Forum Młodych "Na krawędzi". Jak pogodzić różnorodność w Kościele? Jesteśmy tutaj, każdy inny, każdy z innym naręczem problemów, cech, radości i nadziei. Chciałbym, żeby w trakcie tego koncertu towarzyszyły nam i prowadziły nas słowa Biblii. Tak, byśmy mogli zaczerpnąć dla siebie coś przekraczającego ludzkie oddziaływania - mówił Kuba Blycharz, lider niemaGotu.
Zacytował fragment Pisma Świętego, w którym jego zdaniem tę różnorodność widać najbardziej.
Kiedy nadszedł wreszcie dzień Pięćdziesiątnicy, znajdowali się wszyscy razem na tym samym miejscu. Nagle dał się słyszeć z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wiatru, i napełnił cały dom, w którym przebywali. Ukazały się im też języki jakby z ognia, które się rozdzieliły, i na każdym z nich spoczął jeden. I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić.
Przebywali wtedy w Jerozolimie pobożni Żydzi ze wszystkich narodów pod słońcem. Kiedy więc powstał ów szum, zbiegli się tłumnie i zdumieli, bo każdy słyszał, jak przemawiali w jego własnym języku. «Czyż ci wszyscy, którzy przemawiają, nie są Galilejczykami?» - mówili pełni zdumienia i podziwu. «Jakżeż więc każdy z nas słyszy swój własny język ojczysty? - Partowie i Medowie, i Elamici, i mieszkańcy Mezopotamii, Judei oraz Kapadocji, Pontu i Azji, Frygii oraz Pamfilii, Egiptu i tych części Libii, które leżą blisko Cyreny, i przybysze z Rzymu, Żydzi oraz prozelici, Kreteńczycy i Arabowie - słyszymy ich głoszących w naszych językach wielkie dzieła Boże»
Ogólnopolskie Forum Młodych to najstarsza tego typu inicjatywa przygotowywana od 35 lat rokrocznie przez kleryków Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu.
Jaki klimat panował na koncercie? Obejrzyj krótkie filmiki: